Transport pojazdu zza oceanu statkiem – jak to zrobić krok po kroku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Transport pojazdu zza oceanu statkiem – jak to zrobić krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak wygląda transport pojazdu drogą morską? W naszym artykule opisujemy, jak to prezentuje się w praktyce. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami, które mogą Ci się przydać w przyszłości.

Samochód pod ręką nawet w trakcie dalekiej podróży

Własny samochód jest niezastąpiony w wielu sytuacjach, więc większość z nas w trakcie podróży chciałoby go mieć pod ręką. Niestety nie jest to takie proste. W przypadku dalekich ekspedycji trzeba liczyć się z dużymi kosztami i skomplikowaną logistyką przetransportowania pojazdu do celu. 

Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na takie przedsięwzięcie, mają do dyspozycji aż trzy opcje. Są to:

  • wysyłka pojazdu w kontenerze,
  • transport pojazdu ro-ro,
  • rejs na pokładzie statku cargo.

Transport pojazdu w kontenerze – jak to wygląda?

Wiele osób myśląc o wysyłce pojazdu, decyduje się na transport w kontenerze. Takie rozwiązanie ma dużo zalet, a jedyne, co trzeba mieć na uwadze, to wysokość maszyny, która w większości dostępnych opcji nie może przekroczyć 2,58 metra. 

Średni czas transportu pojazdu z wykorzystaniem kontenera wynosi od 10 do 30 dni na trasie atlantyckiej, choć w praktyce może się okazać, że taka podróż będzie trwała nawet ponad miesiąc. Jest to dość długi okres, co dla wielu z pewnością jest ogromnym minusem.

Jeśli chodzi o sprawy związane z wynajęciem takiego kontenera, cała procedura jest dość prosta, choć warto zwrócić uwagę na wiarygodność ogłaszających się agencji. W sieci nie brakuje oszustów, którzy próbują nabrać mniej czujnych klientów na „wyjątkowo niską cenę”. Jeśli jednak uda nam się już znaleźć zaufanego agenta bądź firmę, zazwyczaj to oni odpowiedzialni są za zorganizowanie całej przeprawy.

Transport pojazdu ro-ro – co to takiego?

Ro-ro to dość enigmatyczne określenie, które często stosowane jest w kontekście statków towarowych czy barek przystosowanych do przewożenia m.in. pojazdów. Transport ro-ro to nic innego jak przewóz drogą morską towarów, które są w stanie same wjechać na pokład. 

Podobnie jak w przypadku transportu pojazdu w kontenerze transport ro-ro wymaga od klienta znalezienia odpowiedniego agenta, który podejmie się organizacji podróży. To w jego gestii będzie znalezienie dogodnego terminu, zasad podstawienia czy odbioru naszego pojazdu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo mała ilość dokumentów, które przyjdzie nam wypełnić. 

Rejs na pokładzie statku cargo – czy warto skorzystać z tej opcji?

Rejs na pokładzie statku cargo to już ostatnia z dostępnych opcji. Przeznaczona jest dla osób, którym nie zależy na czasie. Niestety w Polsce możliwości jest stosunkowo mało. Na szczęście można to przedsięwzięcie zorganizować m.in. z Niemiec, Francji czy Holandii i wybierać spośród wielu dostępnych kierunków podróży. 

Planowanie takiego rejsu powinno odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Znalezienie odpowiedniego terminu może być bardzo czasochłonne, a ponadto nie zawsze możliwa będzie rezerwacja.

Koszty transportu samochodów drogą morską

Koszty transportu samochodów drogą morską od zawsze budziły ogromne emocje. Nie ma co się oszukiwać – trzeba liczyć się z naprawdę wysokimi cenami takich usług. Ostateczna kwota, którą przyjdzie nam zapłacić, w głównej mierze zależy od takich czynników jak m.in. termin oraz trasa transportu, opłaty portowe czy kontrole celne. 

Zdjęcie główne: Matthis Volquardsen/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*