Jak przygotować się do trasy zimą? Co zabrać do tira?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do trasy zimą? Co zabrać do tira?

Zima to bez dwóch zdań trudny okres dla zawodowych kierowców ciężarowych. Warunki drogowe i czynniki atmosferyczne (w tym niska temperatura) mogą dawać się we znaki. Jak się przygotować do jazdy w tym czasie? Co zabierać ze sobą w trasę?

Akcesoria uregulowane przepisami prawnymi

Istnieją elementy wyposażenia tira oraz kierowcy zawodowego, których w trasie nie może zabraknąć. To przede wszystkim podnośnik do kół, ale również klucz do kół. Pozwalają w krytycznych sytuacjach wymienić ogumienie i podróżować dalej, co ma także ogromne znaczenie dla odbiorcy i samej firmy transportowej. Kolejnymi elementami wyposażenia są apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa oraz ubranie ochronne w postaci kamizelki, obuwia, kasku i okularów. 

Podstawowy ekwipunek kierowcy zimą

Zastanawiasz się, co zabrać zimą w trasę? Oczywiście najważniejszą kwestię już mamy za sobą, ponadto za bezpieczeństwo w trakcie jazdy odpowiadasz Ty, a na jakość prowadzenia wpływa przede wszystkim komfort. Tego nie może zabraknąć latem ani zimą, ale w tym chłodnym okresie trudniej o wygodę. Dlatego pamiętaj, aby zabrać ze sobą przede wszystkim ciepłe ubrania, również zimową kurtkę, rękawice oraz czapkę. To odzież nie tylko potrzebna w trakcie wyjścia z pojazdu i udania się do sklepu czy na stację. Przyda się wtedy, gdy ogrzewanie postojowe nagle ulegnie awarii. 

Ponadto warto zabrać ze sobą nieprzemakalne zimowe obuwie, suchy prowiant oraz zapas wody. Zabraknąć nie może ogrzewacza gazowego oraz zapalniczki. Metanol – na wypadek zamarznięcia przewodów paliwowych i powietrznych – również może być zbawienny. Zabierz także ze sobą zimowy płyn do spryskiwaczy, zapasowe filtry paliwa oraz klucz do ich wymiany, łańcuchy na koła, gdyby sytuacja na drodze ich wymagała, a także takie podstawy jak ładowarka do telefonu czy powerbank w przypadku braku energii.

Nie zapomnij o najważniejszych dokumentach

Komplet dokumentów kierowcy oraz pojazdu to element podstawowy, o którym nie możesz zapomnieć również w przypadku prowadzenia samochodu osobowego, szczególnie poza granicami naszego kraju. Prowadząc tira, potrzebujesz jednak większej liczby dokumentów w tym prawo jazdy, dowód osobisty, kartę EKUZ, paliwową oraz kredytową, o ile nie chcesz płacić gotówką. Umowa o pracę przetłumaczona na wymagany język również będzie niezbędna. Zadbaj także o to, aby mieć ze sobą dokumenty wymagane przez dany kraj. Zapewnić je musi pracodawca, ale to Ty musisz pamiętać o tym, aby mieć je w pojeździe. Tachobuch potrzebny w Niemczech, druki CMR oraz pieczątka to kolejne dokumenty, o jakich nie możesz zapomnieć.

Jazda ciężarówką w zimie – kilka ważnych zasad

Przed podróżą skontroluj pojazd, sprawdź poziom oleju silnikowego, płynu w chłodnicy, zwróć uwagę na działanie ogrzewania i oświetlenia. Zachowuj odpowiedni odstęp na drogach, gdyż zimą droga hamowania może być dłuższa. Niezależnie od pory dnia jedź z włączonymi światłami, mocno trzymaj kierownicę przez cały czas, z uwagą śledź ruch na drodze, gdy warunki będą niesprzyjające. Tankuj do pełna, uważaj na przymrozki, szczególnie pod wiaduktami i mostami. Zabierz ze sobą szpachelkę i przede wszystkim prowadź pojazd rozsądnie.

Zdj. główne: Josiah Farrow/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*