Jak utrzymywać czystość w magazynach?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak utrzymywać czystość w magazynach?

Artykuł sponsorowany

Zachowanie czystości w magazynie jest niezbędne do tego, żeby praca tam przebiegała w należyty sposób. Odpowiedzialni za to powinni być zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. W tym artykule przedstawiamy sposoby, w jaki sposób najlepiej zadbać o porządek i czystość w magazynach.

Odpowiedni sprzęt

Codzienne utrzymanie czystości w magazynie, gdzie powierzchnia do sprzątania jest naprawdę duża, może stanowić problem. W takiej sytuacji koniecznością są odpowiednie maszyny myjące. Są one tak skonstruowane, żeby samodzielnie czyścić podłogi. Przeznaczone są do sprzątania powierzchni nawet najbardziej zabrudzonych. Są niemal bezobsługowe, bo wystarczy przygotować je, wyznaczyć kierunek pracy, a po zakończeniu sprzątania opróżnić zbiornik i wyczyścić.

W większości modeli mamy do czynienia nie tylko z możliwością czyszczenia powierzchni, ale także pozbycia się zalegającego brudu oraz wysuszenia podłogi. To ostatnie jest bardzo istotne w miejscu takim jak magazyn, ponieważ chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Do utrzymania czystości w magazynach przydać się mogą także szorowarki. W tym przypadku do obsługi potrzebny jest operator, jednak jego praca nie wymaga dużego nakładu siły. Praca szorowarki do podłóg jest oparta na czyszczeniu powierzchni z użyciem specjalnych tarcz. Wykonują one intensywne ruchy obrotowe, dzięki czemu można wywabić nawet ciężkie do usunięcia plamy.

Wybór odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu do sprzątania pozwala zwiększyć intensywność pracy urządzeń, jednocześnie skracając czas pracy i obniżając koszty utrzymania czystości w magazynie.

Oprócz maszyn myjących, bardzo ważne są też specjalistyczne środki. Na stronie https://pureco.pl/22-chemia-profesjonalna-septa można znaleźć chemię, która doskonale nada się do sprzątania powierzchni magazynowych. Zwłaszcza teraz, w czasach pandemii, utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości jest bardzo istotne. Dlatego warto zadbać o dobry płyn do dezynfekcji, który zapewni optymalny porządek.

Jak sprzątać?

Sposób, w jaki dba się o porządek w magazynie, jest zależny przede wszystkim od tego, jakie towary są tam składowane. W obiektach, gdzie składowane są farmaceutyki, żywność albo materiały niebezpieczne, takie kwestie powinny być przestrzegane z jak najwyższą starannością. Często w takich sytuacjach zatrudnia się specjalistyczne firmy, które dbają o porządek w magazynie w taki sposób, żeby jego stan nie stwarzał jakiegokolwiek zagrożenia dla produktów.

Najważniejszym  elementem magazynu, o którego czystość należy zadbać, jest podłoga. Z powodu ciągłego ruchu operatorów i urządzeń to właśnie ona jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Poza tym, równie istotne jest dbanie o czystość dachu, ścian oraz instalacji regałowych i innych stosowanych urządzeń. Zabrudzenia mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, jednak należy pamiętać o regularnym sprzątaniu tych elementów.

Sprzątanie w magazynie powinno odbywać się w taki sposób i w takim czasie, żeby nie zakłócać (albo robić to w jak najmniejszym stopniu) wykonywanych prac. Należy pamiętać także o regularnym szkoleniu pracowników w zakresie utrzymywania czystości na magazynie.

Optymalizacja procesów sprzątania

Dbanie o czystość w magazynie powinno stanowić jedną z najbardziej kluczowych kwestii funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niezachowanie odpowiedniego porządku może wiązać się z bardzo wysokimi karami. Dlatego też warto zmechanizować procesy sprzątania. To duże ułatwienie dla pracowników, ale także większa pewność, że czystość będzie na jak najwyższym poziomie.

Zdjęcie główne: Tiger Lily/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*