Rozwijające się firmy zmuszone są do podjęcia inwestycji w kwestii magazynowania – rosnąca ilość zamówień i sukces sprzedażowy sprawia, że nawet największe zaplecze w mgnieniu oka może zamienić się w chaos. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wynajem, bądź budowa dodatkowej przestrzeni, która umożliwi sprawne i szybkie działanie przedsiębiorstwa. Co powinno znajdować się w magazynie?
Zaopatrywanie się w sprzęt do magazynu przed wcześniejszym zaplanowaniem przestrzeni mija się z celem. To, co wydaje się nam słuszne i potrzebne, często zamienia się w niepotrzebne kurzołapy nadwyrężające Twój budżet – a to może być katastrofalne w skutkach zwłaszcza dla małego, rozwijającego się przedsiębiorstwa. W planie powinieneś zawrzeć następujące elementy:
Warto zaznaczyć, że plan magazynu nie musi być pieczołowicie przygotowany. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie jak najlepszej funkcjonalności i praktyczności podczas codziennego wykonywania obowiązków. Piękno tkwi w prostocie – złap za kartkę papieru, ołówek i do dzieła! Sporządź kilka wersji i porównaj je ze sobą, by upewnić się w wyborze najlepszego rozwiązania. Warto również zasięgnąć literatury branżowej – znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek.
Małe magazyny wyposażone są najczęściej w regały półkowe z dodatkowymi elementami ułatwiającymi przechowywanie takimi jak kosze, czy przegrody. Dostępne na rynku rozwiązania zapewniają zaskakująco dużą przestrzeń użytkową i możliwość odpowiedniej segregacji. Co więcej, jeśli Twój magazyn ma wysoki strop, warto zainwestować w regały odpowiadające wielkości pomieszczenia. Dostęp do wyższych półek zapewnią Ci specjalistyczne drabiny.
Połączenie obydwu rozwiązań sprawi, że Twój magazyn pomieści ogromną liczbę ładunków i przy okazji zwolni Cię z obowiązku utrzymania większej przestrzeni. Warto zaznaczyć, że nie zawsze większe znaczy lepsze. Jeśli Twój plan długoterminowy zawiera rozbudowę przestrzeni magazynowej – zastanów się, czy na pewno nie będziesz w stanie osiągnąć tego samego celu przy mniejszym metrażu.
Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje elementów umeblowania, co wbrew pozorom nie ułatwia ostatecznego wyboru. Najważniejsze, by kierować się wymiarami pakunków i tym, w jaki sposób będą one przechowywane – tj. czy będziesz je pakował w kartony, przechowywał luzem, lub/i czy mają określone wymagania pod względem kruchości i narażenia na ryzyko uszkodzenia towaru.
Jak już wcześniej wspominałem, regały półkowe to najczęściej wybierany element umeblowania magazynu. Przewagą tego rozwiązania jest uniwersalność, cena, oraz łatwość w montażu stalowych konstrukcji. Regały półkowe stosowane są w przeróżnych branżach – od e-commerce, przez usługi, po produkcję. Jednakże to nie jedyny dostępny rodzaj regałów.
Na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się regały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu najpopularniejszych nośników w świecie transportu – powszechnie stosowane w handlu detalicznym. To rozwiązanie łączy się z dodatkowymi kosztami obsługi i zarządzaniem palet, co sprawia, że jedynie odsetek małych firm z nich korzysta.
Niezależnie od wielkości, w każdym magazynie powinny znaleźć się drabiny i podesty ułatwiające dostęp do wyżej położonych towarów. Dalej, z pewnością pomocne okażą się małe pojemniki i organizery ułatwiające sortowanie mniejszych dóbr, oraz wagi magazynowe. Ponadto, w magazynie powinny znaleźć się również akcesoria ułatwiające proces pakowania – między innymi owijarki folią, które zagwarantują szybką i bezpieczną wysyłkę towaru.
Wspomniane wyposażenie to jedynie minimum wymagane w każdym magazynie. W zależności od prowadzonej działalności gospodarczej możesz zostać zmuszony do zakupu tzw. paleciaków, pojemników o specjalistycznym zastosowaniu, czy chłodni. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden magazyn nie może istnieć bez podstawowego wyposażenia.