W co wyposażyć halę produkcyjną?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W co wyposażyć halę produkcyjną?

Artykuł sponsorowany

Hala produkcyjna powinna być miejscem, które umożliwi Twoim pracownikom bezpieczne i sprawne wykonywanie nowych produktów. Twoim obowiązkiem jest taka aranżacja tej przestrzeni, aby zostały w niej spełnione wszystkie wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadbaj, by logistyczny plan hali produkcyjnej był sensowny i wygodny, a to z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w wynikach produkcji.

Jak zorganizować miejsce w hali produkcyjnej?

Najważniejsza na hali produkcyjnej jest organizacja. Sensowne rozplanowanie przestrzeni, odpowiednie oznaczenia i właściwe rozmieszczenie potrzebnych do pracy półproduktów i narzędzi może mieć kluczowe znaczenie dla wydajności pracy Twoich pracowników. W organizacji przestrzeni i oszczędzaniu miejsca mogą pomóc Ci regały paletowe, których zaletą jest możliwość niemal dowolnej aranżacji. Z łatwością dostosujesz konstrukcję do swoich potrzeb, a dzięki odpowiedniemu posegregowaniu produktów, ułatwisz pracę zatrudnionym przez siebie osobom. Dlaczego organizacja przestrzeni magazynowej jest taka ważna? Za każdym razem, kiedy Twój pracownik potrzebuje jakiegoś narzędzia lub półproduktu, powinien wiedzieć, gdzie się po niego udać oraz przebyć możliwie jak najkrótszą drogę, by dostać się do tego miejsca. W ten sposób optymalizujesz czas pracy na hali produkcyjnej. Pracownicy nie tracą czasu na pytanie o położenie danych przedmiotów, a czas potrzebny im na przyniesienie ich jest możliwie jak najkrótszy. Skutecznym sposobem na wspieranie takiej organizacji pracy jest korzystanie z przejrzystego systemu magazynowania, na przykład dzięki etykietom lub alfabetycznemu albo tematycznemu segregowaniu produktów.

Niezbędne maszyny i sprzęty

Każda profesja charakteryzuje się swoimi unikalnymi potrzebami, dlatego hale produkcyjne różnią się pomiędzy sobą. Jednocześnie, istnieją pewne schematy powtarzające się w poszczególnych fabrykach, a także narzędzia i maszyny, które przydatne są w niemal każdej branży. Do przykładu tego typu sprzętu z pewnością zaliczyć taśmociąg. W zależności od wielkości hali produkcyjnej, może on mieć różne parametry, ale zazwyczaj niezwykle ułatwia pracę. Taśmociągi o dużych gabarytach wykorzystuje się na przykład w kopalniach, z kolei te mniejsze są bardzo popularne na halach produkcyjnych przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy technicznego. Będą dla Ciebie niezbędne, jeśli produkcja w Twojej firmie jest taśmowa, a produkty muszą przechodzić po kolei przez kilka stanowisk. Inwestycja w taśmociąg może być dość duża, ale z pewnością zwróci się, dzięki ekonomizacji i optymalizacji pracy na zakładzie.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Równie ważnymi kwestiami jak optymalizacja pracy czy mądre gospodarowanie dostępną przestrzenią, są bezpieczeństwo i higiena pracy. Pracownicy, których zatrudniasz, powinni móc wykonywać powierzone im zadania w odpowiednio przystosowanych do nich pomieszczeniach. Ważne jest między innymi zadbanie o to, by nawierzchnia, po której poruszają się pracownicy, nie była śliska ani zabrudzona. Pomóc w tym mogą wycieraczki podłogowe, które kupisz na przykład tutaj: https://www.aximo.pl/wycieraczki-podlogowe/. Kolejnym istotnym aspektem jest zadbanie, by ścieżki, po których będą poruszać się pracownicy, były dobrze oznakowane. Nie tylko zoptymalizuje to wykonywaną przez nich pracę, ale również zapewni im bezpieczeństwo – zwłaszcza, jeśli na hali produkcyjnej pojawiają się maszyny pozostające w ruchu. Ważnym elementem bezpieczeństwa i higieny pracy jest również przygotowanie odpowiednich regulaminów związanych z obowiązkami pracowniczymi, a także zapewnienie osobom przez Ciebie zatrudnionym właściwej odzieży roboczej.

Zdjęcie główne: pexels.com/ELEVATE

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*