Chcesz zostać maszynistą? Zobacz, jakie musisz mieć uprawnienia i ile to kosztuje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Chcesz zostać maszynistą? Zobacz, jakie musisz mieć uprawnienia i ile to kosztuje

Obecnie utrzymanie pracy lub jej znalezienie nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Rynek pracy stał się niepewny, a zatrudnienie się w firmie, gdzie można wykorzystać wyuczone umiejętności, może zająć sporo czasu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na szukanie alternatywy, która jest pewniejsza. Może nią być praca maszynisty. 

Jeszcze kilka lat temu zawód ten cieszył się dużą popularnością, teraz jest większe zapotrzebowanie, ponieważ zgłasza się coraz mniej osób na to stanowisko.

Kim jest i czym się zajmuje maszynista?

Zanim dowiesz się, jak zostać maszynistą, warto poszerzyć wiedzę na temat tego zawodu. Maszynista to osoba, która odpowiedzialna jest za kierowanie pociągiem. Jego zadaniem jest prowadzenie pojazdu kolejowego według wyznaczonego planu jazdy, tak by dowieźć bezpiecznie pasażerów na miejsce. Wydawać się to banalnie proste, a jednak praca maszynisty jest odpowiedzialna i wymagająca. To właśnie dlatego, by nim zostać, trzeba spełniać określone warunki, przejść przez kursy i wykazać zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Jak zostać maszynistą?

Chcąc zostać maszynistą, trzeba mieć wykształcenie średnie. Osoba starająca się o uprawnienia do wykonywania tego zawodu musi przejść przez badania. Bardzo ważne są badania słuchu i wzroku. Jednak to nie jedyne wymagania. W Polsce kandydat na maszynistę nie może mieć mniej niż 30 lat. Do tego konieczne jest pozytywne przejście przez badania psychologiczne, by upewnić się, że osoba starająca się o zatrudnienie na tym stanowisku nie ma żadnych problemów uniemożliwiających kierowanie pojazdem, w którym znajduje się wiele osób. Nie można zapomnieć o uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pociągu, które można przejść przez kurs.

Kurs na maszynistę – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli chcesz zostać maszynistą, konieczne jest przejście przez kurs. Trwa od trzech do czterech miesięcy. Osoby chcące uzyskać odpowiednie uprawnienia, muszą zapłacić kilka tysięcy złotych za odbycie szkolenia. Jest jednak możliwość uzyskania skierowania na kurs od pracodawcy, dzięki czemu można przez niego przejść bezpłatnie. Zdanie szkolenia z pozytywnym wynikiem wcale nie oznacza, że można wejść za stery maszyny i przejść do prowadzenia pociągu. Przyszłego maszynistę czeka kolejne szkolenie, które trwa kilkanaście miesięcy. W tym czasie przyszły kierowca pociągu będzie uczyć się swojego zawodu od podstaw. Na końcu otrzymuje świadectwo maszynisty.

Ile zarabia maszynista?

Zastanawiasz się, czy opłaca się zostać maszynistą. Chcesz wiedzieć, ile możesz zarobić, decydując się na wykonywanie tego zawodu? Okazuje się, że w tym zawodzie średnie wynagrodzenie wynosi ok. 3000 zł brutto. Jednak doświadczeni maszyniści, którzy pracują na tym stanowisku, mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4600 zł brutto.

Zdj. główne: Balazs Busznyak/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*