Polski transport lotniczy inny niż w Europie. Zaskakująca tendencja

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Polski transport lotniczy inny niż w Europie. Zaskakująca tendencja

Dlaczego kolej w Polsce raczej się zwija, a lotnictwo rozwija? Bo oferowane przez te systemy ceny są diametralnie różne – na niekorzyść PKP. Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal Business Insider, jedynie w naszym kraju podróż pociągiem jest dużo droższa niż lot na krajowej trasie.

Co możemy przeczytać w opublikowanym przez Business Insider raporcie?

Bilet lotniczy na trasie Rzeszów-Szczecin (1,5 godziny lotu) kosztuje w dwie strony 216 złotych. Podróż pociągiem to koszt 140 złotych, ale ta trwa za to 12 godzin! Przekładając to na stracony czas, Polska jest ewenementem na europejską skalę, gdzie bardziej opłaca się latać niż jeździć.

piszą twórcy raportu.

Warto odnotować, że portal przeanalizował wyłącznie ofertę LOT. W niektórych przypadkach jest jeszcze taniej. Polacy chcą latać, a w Europie tendencja jest odwrotna. W Austrii czy Niemczech regionalne rządy mocno inwestują w kolej, przyciągając szybkimi połączeniami i niskimi cenami. Tendencja wynika z przeświadczenia o ekologii i ekonomii – pociąg na krótkiej trasie powinien być tańszy w eksploatacji i emituje mniej szkodliwych substancji.

U nas minie natomiast jeszcze wiele czasu, zanim kolej zmodernizuje się tak, aby opłacało się nią poruszać. Ku uciesze lotnisk i przewoźników lotniczych.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*