Własny magazyn to bez dwóch zdań zwiększenie możliwości dla Twojego przedsiębiorstwa. Sprawi, że będziesz wysyłał więcej i odbierał więcej. Jak go jednak otworzyć, nie popełniając przy tym żadnego błędu?
Założenie magazynu powinno być przemyślane, aby w żaden sposób nie ingerowało w zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Stąd potrzebny jest plan, a zacząć trzeba od postawienia sobie pytania: jaki magazyn otworzyć?
Magazyny będą się bowiem od siebie różnić w zależności od specyfiki prowadzonych tam prac. Inaczej będzie wyglądał budynek, w którym są jedynie składowane towary, a inaczej, kiedy będzie się tam wykonywało wiele prac ręcznych jak pakowanie, etykietowanie, czy konfekcja. Tutaj przechodzimy do wielkości danego magazynu. Jeśli towar nie będzie tam składowany na paletach, które będą piętrzyć się na kilkanaście metrów – niższy budynek będzie rozsądniejszym rozwiązaniem. Tak będzie w przypadku branży e-commerce. Oczywiście działa to również na odwrót: zajmując się obsługą hurtową, prawdopodobnie większość towaru składujesz na paletach, wtedy postaw na wyższy magazyn.
Istnieją trzy podstawowe możliwości, podaliśmy je w nagłówku. Która będzie tą najlepszą dla Ciebie? Tutaj wiele do powiedzenia ma branża, a także możliwości finansowe Twojego biznesu. Jeśli dysponujesz środkami, które możesz z łatwością zainwestować, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kupno lokalu pod magazyn. Pamiętaj jednak przy tym, aby myśleć nieco do przodu. Przemyśl, jak będzie wyglądał Twój biznes za parę lat. Może się okazać, że teraz kupisz budynek, który za jakiś czas będzie już za mały. Wtedy albo znów kupujesz nieruchomość, starając się sprzedać poprzednią, albo wynajmujesz nowy lokal.
Najem lub leasing to równie dobry wybór, jeśli Twoje przedsiębiorstwo rozwija się dynamicznie, a Ty z każdym miesiącem potrzebujesz więcej powierzchni do składowania towarów. Wtedy kupno magazynu nie ma sensu, chyba że od razu postawisz na kolosa pokroju Centrum Logistycznego Amazona w Łodzi, które oferuje blisko 70 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Chodzi o to, że najem lub leasing daje sporą elastyczność i możliwość rozwoju bez myślenia o ciągłym inwestowaniu w nowe lokale. Wtedy po prostu przenosisz się do większego bez żadnych konsekwencji. Twoja firma na tym nie ucierpi.
Teraz musisz przejść do działania! Nieważne, czy zdecydowałeś się na leasing, wynajem, czy zakup budynku. Musisz pamiętać o kilku kwestiach, które zaważą na funkcjonalności i działaniu całej przestrzeni magazynowej. Metraż i rodzaj nieruchomości nieco schodzą tutaj na drugi plan, a na pierwszy wysuwają się:
Trzy miejsca na podium, a na pierwszym zespół pracowników. To serce Twojego magazynu, które sprawia, że cały organizm może bez najmniejszych problemów funkcjonować. Nawet kiedy ma złamaną rękę, czy nogę, wciąż daje radę! Pamiętaj więc, aby wybierać doświadczonych, zaufanych ludzi, którzy poradzą sobie w stresowych sytuacjach. Powinni oni zajmować wyższe stanowiska i kierować całym zespołem. Wtedy nie będzie kłopotów nawet w cięższych okresach, jak ten przedświąteczny.
Sercu można pomóc, instalując w magazynie odpowiednią infrastrukturę. Wprowadź na przykład Magazynowy System Informatyczny, który zminimalizuje ryzyko błędu ludzkiego w danych na temat stanów magazynowych, wydanych towarów czy towarów, które niedługo trafią do Twojego magazynu. Kierowanie magazynem będzie prostsze i przyjemniejsze. System to nie koniec, nie zapomnij o wózkach, odpowiednio dużych regałach, czy chłodniach, jeśli rodzaj towaru tego wymaga.
Pamiętaj także o skutecznych zabezpieczeniach, które mogą uchronić Cię przed ogromnymi stratami. Niezbędnym będzie wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli zminimalizować szkody po ewentualnym pożarze, czy kradzieży. Zadbaj również o monitoring (ten zewnętrzny i wewnętrzny), o ubezpieczenie towaru przed możliwym jego zniszczeniem czy uszkodzeniem przez pracowników. Wtedy Twój magazyn będzie działał sprawnie, będzie także bezpieczny!
(fot. pixabay.com)