Hurtowy transport kolejowy – wady i zalety

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Hurtowy transport kolejowy – wady i zalety

Wysyłanie materiałów i innych towarów pociągiem pod wieloma względami wydaje się być ciekawym pomysłem, choć rzecz jasna obarczonym paroma komplikacjami.

Na początku swojego istnienia kolej była stworzona właśnie pod transport towarów między fabrykami. Tak samo jak w przypadku wielu nowych technologii, pociągi wywoływały naprawdę wiele kontrowersji. Pojawiały się na przykład obawy, że mogą one odstraszać zwierzęta hodowlane, a także tworzyć ogromne wibracje, które mogą zaszkodzić mieszkańcom wiosek i miast. 

Minęło jednak parę setek lat i obecnie praktycznie nikt nie wyobraża sobie dzisiejszego świata bez pociągów. Choć przebyły one naprawdę daleką drogę i najczęściej są one aktualnie wykorzystywane jako szybki i całkiem bezpieczny sposób na przemieszczanie się pomiędzy miastami dla ludzi, pociągi towarowe nadal są stosowane naprawdę szeroko. 

Prawdopodobnie żaden lądowy środek transportu nie jest aż tak wszechstronny jak właśnie pociągi. Nie ma jednak róży bez kolców i hurtowy transport kolejowy poza wieloma zaletami posiada również parę wad.

Hurtowy transport kolejowy i jego zalety

Zaczynając mówić o atutach przewozu towarów pociągami, nie można nie wspomnieć o gabarytach, jakie są one w stanie pociągnąć. Przy użyciu odpowiednich wagonów, pociągiem jesteśmy w stanie przewieźć praktycznie wszystko.

Bardzo często ten środek transportu wykorzystywany jest na przykład jako sposób na transportowanie materiałów pomiędzy kopalniami a fabrykami czy hutami. Przy takiej wadze oraz ilości towaru, nie ma tak naprawdę szans, by jakikolwiek inny pojazd mógł sobie z tym poradzić. Szyny są w tym wypadku niezastąpione.

Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy przewozić ciężkie towary. Oczywiście minerały, węgiel czy miedź trzeba przewozić pociągami. Często ten środek transportu wykorzystuje się również do transportowania wielu aut na raz lub innych środków transportu, na przykład jeżeli muszą one zostać złożone w miejscu docelowym. Uniwersalność wagonów towarowych jest nieoceniona.

Nie da się również ukryć, że kolej jest dość bezpiecznym i ekologicznym wyborem. Najnowsze pociągi odchodzą bowiem od zasilania węglem na rzecz sieci trakcyjnej, co pozwala na wydzielanie o wiele mniejszej ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Transport kolejowy jest również o wiele bezpieczniejszy niż chociażby samochodowy.

Zdjęcie: Ankush Minda/unsplash.com

Wady transportu kolejowego

Mówiąc o zaletach pociągów, nie wolno mimo wszystko zapominać o ich wadach. Przede wszystkim są one dość podatne na wszelkie uszkodzenia trakcji czy szyn – jeżeli nie są one sprawne, cały pociąg będzie musiał się po prostu zatrzymać. To samo może się wydarzyć, gdy napotkamy na naszej drodze na przykład śnieżycę.

Minusem pociągów jest również konieczność odbioru towaru ze stacji kolejowej, opłacalność wysyłki jedynie dużych gabarytów lub dużej ilości konkretnego towaru oraz ogólne koszty transportu towarów – komfort i bezpieczeństwo ma swoją cenę.

Czy transport koleją się opłaca? 

Na to pytanie każdy musi samodzielnie znaleźć odpowiedź. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co masz zamiar przewozić pociągiem. Jeżeli jest to spory ładunek, który trzeba przewieźć na większą odległość, nie ma chyba lepszego rozwiązania niż pociąg towarowy, który zapewni bezpieczeństwo oraz znośną stawkę za taką usługę.

Zdjęcie główne: Antoine Beauvillain/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*