Jak nauczyć się rozpoznawać awarię auta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć się rozpoznawać awarię auta?

Artykuł sponsorowany

Samochody to wciąż jeden z najczęściej wybieranych środków transportu. Są one jednak narażone na różnego rodzaju awarię, a my jako kierowcy powinniśmy być na nie przygotowani. Jak rozpoznać najczęstsze awarie auta? Dowiesz się z tego artykułu!

Awarie zdarzają się nawet w najlepszych samochodach. Dobry kierowca powinien być jednak zawsze przygotowany na taką sytuację. Jak więc rozpoznawać awarie samochodowe? Jak zabezpieczyć się przed kolizją spowodowaną awarią?

Najczęstsze awarie auta

Zużyte łożysko

Jedną z najczęściej spotykanych awarii jest zużyte łożysko. Awaria ta jest dość łatwa do zdiagnozowania, ponieważ jej pierwsze oznaki można zauważyć podczas jazdy. Jeśli któreś z kół wydaje dziwne odgłosy, a przy mocnym skręcie w prawo lub w lewo dźwięk dobiegający z kół się zmienia, to najprawdopodobniej masz do czynienia ze zużytym łożyskiem.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu, takiego jak https://www.redhol.pl/warsztat-samochodowy-wroclaw/

Przegrzewanie się silnika

Częstym sygnałem, że w samochodzie doszło do awarii, jest przegrzewający się silnik. Może on alarmować o różnych usterkach, na przykład o awarii wentylatora, brudnym układzie chłodzenia, na nawet zepsutym sprzęgle wiskotycznym. Jeśli więc zauważasz, że silnik w Twoim aucie się przegrzewa, koniecznie udaj się do mechanika.

Zużyty filtr powietrza

Awarią, z którą kierowcy mają do czynienia dość często, jest także zużyty filtr powietrza. Oznaki tej usterki mogą być bardzo wyraźne. W skrajnych przypadkach podczas jazdy samochód będzie się “dławił”. Co więcej, może także zużywać więcej paliwa i dymić na czarno. Dlatego też tak ważne jest, aby co najmniej raz do roku sprawdzać stan filtra w swoim samochodzie, aby uniknąć tych nieprzyjemności.

Kontrolka oleju

Migająca kontrolka oleju oznacza oczywiście, że konieczna jest jego wymiana. Jeśli jednak kontrolka ta miga na przykład podczas stania w korku lub na niskich obrotach, może to oznaczać, że silnik w Twoim samochodzie jest wręcz w agonalnym stanie. W tym wypadku należy tak szybko, jak to możliwe udać się do warsztatu samochodowego. Często w takiej sytuacji wystarczy jedynie wymiana panewek w silniku. Może jednak okazać się, że silnik jest nieodwracalnie uszkodzony i konieczna będzie jego całkowita wymiana. 

Więcej o potencjalnych usterkach i awariach oraz o tym, jak należy zachować się w momencie, kiedy wykryjesz takową w swoim samochodzie, możesz dowiedzieć się między innymi podczas kursu na prawo jazdy. Szkoła jazdy Warszawa będzie do tego idealnym miejscem.  

Fot.: Gazelka.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*