Jakie warunki powinny panować w hali magazynowej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie warunki powinny panować w hali magazynowej?

Artykuł sponsorowany

Hala magazynowa to dość specyficzne miejsce pracy, dlatego też wymagane są konkretne zasady. Dowiedz się, jakie warunki zapewniające bezpieczeństwo w miejscu pracy powinny panować w hali magazynowej.

Pomieszczenia magazynowe – jak powinny wyglądać?

Hale magazynowe powinny przede wszystkim być dostosowane do rodzaju składowanych materiałów. Oznacza to, że koniecznością jest umieszczenie różnego rodzaju informacji o maksymalnym, dopuszczalnym obciążeniu regałów magazynowych, ramp i podłóg. Bardzo istotne jest również bezpieczne i wygodne dojście do poszczególnych pomieszczeń i stanowisk pracy. Oznacza to, że na każdej hali magazynowej powinny znaleźć się schody – pamiętaj też, że muszą być zaopatrzone w balustrady.

BHP wymaga także, aby w halach magazynowych znajdowały się dobrze oznaczone drogi transportowe. Koniecznie muszą znaleźć się na nich pasy, które standardowo występują w kolorze żółtym lub białym. Należy mieć na uwadze również fakt, iż na pracodawcy ciąży obowiązek określenia maksymalnych prędkości, z jakimi pojazdy mogą poruszać się po hali. Ponadto, w magazynie, podobnie jak we wszelkich pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, powinny być także oznaczone drogi ewakuacyjne. 

Warunki pracy na magazynie

BHP jasno określa warunki, które powinny panować w każdej hali magazynowej. Jednym z ważniejszych aspektów jest tutaj temperatura. Musi być przede wszystkim dostosowana do rodzaju wykonywanych prac i składowanych materiałów. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże w zapewnieniu pracownikom optymalnych warunków pracy, jest klimatyzacja przemysłowa. Spore znaczenie ma również poziom hałasu, który w przypadku hali magazynowej nie może przekraczać poziomu 85 dB. Koniecznie należy zwrócić uwagę również na oświetlenie, które musi spełniać wymogi określone w Polskiej Normie.

Wyposażenie techniczne magazynu

W przypadku magazynów i hal magazynowych niezwykle duże znaczenie ma wyposażenie techniczne. Podstawowym elementem takiego wyposażenia są różnego rodzaju regały magazynowe, które służą do przechowywania towarów. Należy pamiętać, że muszą być one wytrzymałe i stabilne, aby nie stwarzały zagrożenia. Ponadto, konieczne jest także określenie miejsca składowania, sposobu składowania i dopuszczalnej wysokości, a także ciężaru.

Zdj. główne: Peter Herrmann/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*