Jak przygotować towar do załadunku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować towar do załadunku?

Artykuł sponsorowany

Właściwy załadunek ciężarówki wymaga rozwagi i ostrożności. Nie tylko towary muszą bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia bez jakichkolwiek uszkodzeń, ale również istotne jest, aby sposób załadunku nie stwarzał żadnego zagrożenia dla kierowcy pojazdu, a także innych użytkowników dróg i osób postronnych.

Sposób zakończenia załadunku zależy od wielkości i typu pojazdu, a także od rodzaju towarów załadowanych do transportu. Zawsze powinieneś mieć na uwadze następujące czynniki:

  1. Bezpieczeństwo
  2. Ochrona towaru.
  3. Koszt transportu.
  4. Koszty sprzętu.

Jak załadować paczki

Zwykle ładowanie paczek jest najbardziej pracochłonne, ponieważ ten rodzaj załadunku zazwyczaj odbywa się ręcznie poprzez umieszczenie towaru na podłodze wybranego pojazdu. Sposób, w jaki można to ułatwić, polega na zastosowaniu przenośników, które mogą sięgać do pojazdu, zwłaszcza, jeśli jest to czynność często wykonywana w miejscu pracy.

Jeśli przenośnik nie jest dla Ciebie wystarczającą opcją, pomocny może być dok przeładunkowy, który jest ustawiony poziomo z tyłu pojazdu podczas załadunku. Może on zmniejszyć intensywność z jaką pracownicy ładują towar, pracując na płaskiej, a nie podniesionej powierzchni.

Zanim zaczniesz ładować paczki do pojazdu, sprawdź podłogę, aby upewnić się, że jest sucha i czysta, ponieważ paczki będą się z nią bezpośrednio stykać.

Jak załadować palety z towarami

Ładowanie towarów, które zostały przymocowane do palet, może być bardziej złożone, z wieloma dodatkowymi zmiennymi, które należy wziąć pod uwagę przed załadunkiem, a są to między innymi:

  • Waga: jaka jest waga każdej jednostki i czy przeładuje ładowność ciężarówki lub przyczepy po załadowaniu. Sekret polega na maksymalizacji ładunku przy jednoczesnym dopasowaniu do kubatury ładowanego pojazdu. Waga hakowa może znacznie ułatwić Ci kontrolę ciężaru towarów.
  • Ładowanie standardowe: możliwość załadowania dwóch palet obok siebie jest najszybszym sposobem załadunku paletami, ale może nie zatrzymywać ładunków poruszających się podczas transportu.
  • Przedłużone widły: jeśli do wózka widłowego, który ma dwie pary wideł zostaną dodane przedłużki do wideł, można jednocześnie przesuwać i ładować dwie palety. Jest to odpowiednie tylko dla wózków widłowych, które mają odpowiednią ładowność i odpowiedni dodatek w postaci przedłużki.
  • Rozkład ciężaru: bardzo ważne jest, aby upewnić się, że przy wszystkich ładunkach ciężar jest równomiernie rozłożony w całym pojeździe.

Upewnij się, że ładunek jest zabezpieczony

Aby zabezpieczyć ładunek należy zastosować szereg różnych technik i metod, aby upewnić się zanim pojazd opuści magazyn lub miejsce załadunku, że każdy element jest bezpieczny.

Niektóre z narzędzi, których można użyć, obejmują knagi, szelki lub paski

Podczas przygotowywania ładunku można również stosować inne skuteczne metody, które pomagają ustabilizować ładunek, takie jak folie rozciągliwe lub kurczliwe, opaski i zabezpieczenia krawędzi.

Jak obchodzić się z ładunkami mniejszymi niż pełna ciężarówka

Jest to dość problemowe, ponieważ może się zdarzyć, że Twój  pojazd, wykorzystany do transportu, zostanie kilkakrotnie rozładowany i przeładowany przed dotarciem do celu, a Ty nie masz nad tym żadnej kontroli.

Jednym z największych wyzwań jest upewnienie się, że inne towary nie zostaną załadowane na Twoje ładunki. Przydatnym sposobem,dzięki któremu zapobiegniesz wystąpieniu takiej sytuacji, jest umieszczanie stożków lub piramid falistych na górze ładunków znajdujących się na paletach, co zniechęci do ładowania towarów na nie.

Inną metodą jest układanie palet w stos w taki sposób, że prawie niemożliwe jest bezpieczne umieszczenie na nich palety lub innych towarów.

Zaleca się umieszczanie towarów, które nie są załadowane w całości na ciężarówkę na paletach, aby skuteczniej chronić towary i aby można je było łatwo i efektywnie przemieszczać.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*