Jakie ubezpieczenie jest wymagane do licencji?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie ubezpieczenie jest wymagane do licencji?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Firmy transportowe muszą spełniać szereg wymagań i dopasować się do przepisów prawnych, by prowadzić swoją działalność. Jednym z nich jest posiadanie licencji transportowej, która jest obowiązkiem w pracy zawodowego przewoźnika towarów. Można ją zdobyć na dwa sposoby. Przeczytaj, kiedy potrzebne jest ubezpieczenie pod licencję i jak kupić taniej ubezpieczenie OC zawodowego przewoźnika drogowego do licencji.

Licencja transportowa – co to jest i dlaczego jest ważna?

Posiadanie licencji transportowej to warunek prowadzenia działalności związanej z transportem. Niezależnie, czy jest to przewóz ludzi, czy towarów, zarówno polskie, jak i unijne przepisy prawa wymagają tego dokumentu. Nie ma tu również znaczenia waga pojazdu. Licencja transportowa jest potrzeba wszystkim przewoźnikom, a jej brak może skutkować poważnymi konsekwencjami. Firma może otrzymać karę w wysokości 12 tys. zł i nabawić się problemów z formalnościami koniecznymi do prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego. Gdzie można uzyskać wymaganą licencję transportową? Wszystko zależy od obszaru, na którym firma będzie świadczyć swoje usługi. Jeśli ograniczają się one jedynie do krajowego transportu, należy udać się do swojego Starostwa Powiatowego. Natomiast jeśli będzie to transport międzynarodowy – do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Kiedy potrzebne jest ubezpieczenie pod licencję?

By zdobyć licencję transportową, należy spełnić pewne wymagania. Jedynym z nich jest posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Aby go uzyskać, trzeba zdać pisemny egzamin państwowy przez przynajmniej jedną osobę zarządzającą firmą transportową. Kolejnym krokiem do uzyskania licencji transportowej jest poświadczenie, że przedsiębiorstwo posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Przewoźnicy mają tu dwie możliwości. By firma transportowa mogła funkcjonować, należy przedstawić:

  1. Dokument potwierdzający zdolność finansową – Wysokość tej kwoty określa Unia Europejska. Jest to zabezpieczenie 9000 euro na pierwszy samochód ciężarowy oraz 5000 euro na każdy kolejny.
  2. ubezpieczenie do licencji (OC zawodowego przewoźnika drogowego do licencji)

W skrócie – kiedy potrzebne jest ubezpieczenie pod licencję? Kiedy przedsiębiorca chce prowadzić firmę transportową zgodnie z prawem.

OC zawodowe przewoźnika drogowego do licencji (OCPDZ)

Ponieważ kwoty określone przez Unię Europejską są dość wysokie, wielu przedsiębiorców decyduje się na alternatywne rozwiązanie, czyli wykupienie OC do licencji transportowej. W wielu przypadkach jest to korzystniejsze rozwiązanie – nie tylko z korzyści wynikających z polisy, ale także jej kosztów, które są znacznie niższe. Ubezpieczenie OC zawodowego przewoźnika drogowego do licencji wystarczy co roku odnawiać. Przedsiębiorca nie musi wtedy zamrażać swoich środków finansowych czy stresować się podczas innych inwestycji. Ubezpieczenie OC do licencji transportowej działa podobnie jak standardowe ubezpieczenie OC pojazdu. Jeśli przewoźnik popełni błąd, w którym poszkodowane zostaną osoby trzecie, polisa pokryje szkody. 

OC do licencji transportowej – ile kosztuje?

Zastanawiasz się jaki jest koszt ubezpieczenia do licencji? W Rydzowski Ubezpieczenia oraz w ViaBrokers ubezpieczenie do licencji kosztuje 85 zł za pojazd do 3,5 tony, a dla pojazdów ciężarowych 145 zł za pojazd. To jedna z najtańszych ofert na rynku. Warto  bowiem wiedzieć, że średni koszt ubezpieczenia dla taksówki czy busu (czyli pojazdu nieprzekraczającego 3,5 tony) wynosi około 150-300 zł. Przykładowo w Warcie ubezpieczenie OC do licencji transportowej dla jednego pojazdu kosztuje 150 zł, a w Generali – 330 zł. Suma ubezpieczenia na pierwszy pojazd wynosi zazwyczaj 1800 euro, a każdego kolejnego 900 euro.  

Natomiast średnia rynkowa cena dla pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony (np. samochodów ciężarowych do przewozu ładunków), cena OC zawodowego przewoźnika do licencji transportowej jest nieco większa. We wspomnianych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, również dla jednego pojazdu, będzie to kolejno 250 zł i 460 zł. Średnia cena waha się w granicach 200-400 zł. W tym przypadku suma ubezpieczenia na pierwszy pojazd wynosi 9000 euro, a każdego kolejnego 5000 euro. 

Gdzie kupić OC zawodowe przewoźnika drogowego do licencji?

Ubezpieczenie OC zawodowego przewoźnika warto kupić tam, gdzie jest najtaniej. A jak już wspominaliśmy, ceny w Towarzystwach Ubezpieczeniowych uzależnione są od polityki płacowej firmy, dlatego zazwyczaj są większe. By zaoszczędzić, warto zastanowić się nad współpracą z brokerem ubezpieczeniowym lub agencją, która bezpośrednio z nim współpracuje – w Via Brokers za ubezpieczenie jednego pojazdu poniżej 3,5 tony należy zapłacić 85 zł, a za powyżej 3,5 tony – 145 zł. Jak widać, są to ceny znacznie niższe w porównaniu do popularnych firm ubezpieczeniowych. Przedsiębiorcy, którzy posiadają większą flotę (powyżej 10 pojazdów), mogą liczyć na indywidualną, korzystną ofertę. Ubezpieczenie OC do licencji transportowej można kupić bezpośrednio w Via Brokers lub w Rydzowski Ubezpieczenia – multiagencji, która bezpośrednio współpracuje z brokerem. Polisę tę można również kupić online, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*