Jakie umiejętności musi posiadać spedytor?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie umiejętności musi posiadać spedytor?

Artykuł sponsorowany

Spedytor jest osobą, która musi czuwać nad wieloma etapami transportu i mieć na jego temat szeroką wiedzę. Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry pracownik na tym stanowisku?

Bycie spedytorem to odpowiedzialne zadanie. Musi on płynnie skoordynować cały proces dostawy towaru. Spedytor przyjmuje zlecenia i przekierowuje je do przewoźnika. Jego rolą jest też przygotowywanie umów i negocjowanie kosztów transportu. Praca związana jest z umiejętnością opanowania wielu elementów jednocześnie, niekiedy w stresującej atmosferze.

Zarządzanie czasem i elastyczność

Każdego dnia osoba na stanowisku spedytora otrzymuje ogromną ilość danych. W związku, z czym musi umieć priorytetyzować je tak, aby zacząć działania od tych najważniejszych.

Zdolności organizacyjne i obsługiwane czy też przyjęcie kilku zleceń w tym samym czasie wymaga szybkiego reagowania, nie zawsze zgodnego z wcześniej ustalonym harmonogramem. Spedytor powinien umieć szybko znaleźć dogodne rozwiązanie zarówno dla odbiorcy, jak i nadawcy przesyłki, nie naruszając przy tym warunków umowy.

Umiejętności interpersonalne

Spedycja opiera się na pracy z ludźmi, dlatego osoba na tym stanowisku musi umieć prowadzić komunikację tak, aby nie rodziła ona konfliktów. Spedytor powinien też łatwo nawiązywać kontakty, być osobą kulturalną i asertywną. Ważne jest budowanie porozumienia z kontrahentami i długotrwałej relacji z klientami, co sprawi, że będą oni częściej i chętniej korzystać z usług danej firmy spedycyjnej.

Zdyscyplinowanie

Praca na tym stanowisku bywa stresująca, szczególnie w okresach natężonych dostaw, czyli np. świąt. Spedytor musi umieć opanować nerwy i starać się zachować spokój w każdej sytuacji. Klienci muszą być pewni, że osoba zarządzająca ich transportem robi to profesjonalnie i odpowiedzialnie.

Rzetelne wykonywanie obowiązków

Ilość rzeczy, na które spedytor musi zwrócić uwagę, jest ogromna, dlatego wymagana jest umiejętność dokładnej weryfikacji postanowień zawartych w umowie, rzetelnego wypełnienia formularzy oraz innych dokumentów.

Podzielność uwagi

Jest ona niejako związana z dobrą samoorganizacją pracy. W natłoku zleceń spedytor musi umieć skierować swoją uwagę na różne zamówienia. Powinien orientować się, na jaki etapie jest dany transport, umieć płynnie przechodzić od jednej kwestii do drugiej tak, aby cały proces przebiegał płynnie.

Znajomość branży

Chodzi tu nie tylko o wiedzę z zakresu podstawowych pojęć. Spedytor powinien znać również przepisy dotyczące transportu. Aby być na bieżąco z aktualnymi informacji, dobrze jest zapisać się np. na cykliczne kursy transportowe, podczas których można dowiedzieć się więcej o specyfikacji technicznej pojazdów używanych w transporcie, rozmieszczeniu ładunków czy łańcucha dostaw. Jest to szczególnie ważne w dobie technologii, która coraz bardziej stosowana jest podczas organizowania przewozów.

Przewidywanie wydarzeń i wyciąganie wniosków

Zdarza się tak, że nie każde zamówienie zostanie zrealizowane bez przeszkód. Problemy z transportem nie zawsze są zależne od spedytora. Natomiast w przypadku niedopilnowania któregoś z etapu spedycji, warto potrafić obiektywnie ocenić, gdzie popełniono błąd. Zdobywanie doświadczeń i chęć uczenia się na ich podstawie, kształtuje spedytora.

Równie istotne jest przewidywanie tego, co może wydarzyć się np. w trakcie przewozu przesyłki. Na tej podstawie spedytor musi trafnie ocenić trasę oraz środek transportu tak, aby zminimalizować ryzyko opóźnienia w dostarczeniu towaru.

Czy każdy może zostać spedytorem?

W zasadzie tak, o ile posiada się wyżej wymienione cechy. Do pracy w tym zawodzie nie są wymagane studia, aczkolwiek mogą być one bardzo przydatne przynajmniej na początku ścieżki zawodowej. Warto zapisać się na kursy lub studia podyplomowe, by w krótkim czasie zdobyć podstawową wiedzę z zakresu spedycji oraz transportu.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*