Zastanawiasz się, jak zmienią się poszczególne sektory transportu w najbliższych latach? Będzie to miało ogromny wpływ na działanie przedsiębiorców i konsumentów. Warto więc się przekonać, jakie zmiany zajdą w tym sektorze w ciągu najbliższych miesięcy, a nawet i lat. Zapoznaj się z naszą analizą!
Obecnie stawia się na rozbudowanie systemu autostrad i dróg ekspresowych. To pozwoli nie tylko na szybszy transport ładunków na lądzie, ale także skróci czas przejazdu z punktu A do punktu B. W kolejnych latach również będzie się stawiać na rozwijanie dróg lokalnych i połączeń z siecią dróg krajowych i wojewódzkich. Plan zakłada przeprowadzenie tych działań we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Kolejne działania w sektorze transportu drogowego dotyczyć będą zmian rozwoju infrastruktury, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki temu zarówno osoby prywatne, jak i firmy transportowe mogą poczuć się bezpieczniej na drodze.
W naszym kraju planowane są modernizacja sieci linii kolejowych oraz modernizacja i budowa terminali, które przystosowane będą do obsługiwania intermodalnych przewozów kontenerowych. Do 2030 roku wszystkie lokomotywy i wagony mają zostać wymienione na nowocześniejsze modele. Dodatkowo podejmowane są działania, które mają na celu poprawienie integracji transportu kołowego i szynowego. To zmiany, które mają zostać wprowadzone w latach 2021–2030. W tym sektorze transportu planowane są również działania, które mają na celu modernizację dworców i przystanków kolejowych. Ma to wpłynąć nie tylko na estetyczny wygląd kolei, ale również na bezpieczeństwo.
Kolejnym sektorem jest transport morski i wodny, w którym planuje się wprowadzenie poprawy warunków żeglugowych i nawigacyjnych. Dodatkowo planowana jest modernizacja dróg wodnych, które przeznaczone są do działań turystycznych. W najbliższych latach poprawić się może stan polskich dróg śródlądowych i wodnych, co będzie miało doskonały wpływ na przewóz lokalny i regionalny. W planach jest również poprawienie i umocnienie powiązań transportu wodnego i morskiego w Polsce z innymi krajami na całym świecie. Do tego konieczne jest rozbudowanie głębokich portów morskich, a także zwiększenie ich potencjału i wydajności ładowniczej.
Do poprawienia sytuacji w sektorze transportu lotniczego konieczne jest zwiększenie przepustowości portów lotniczych, które już istnieją na terenie Polski. Dodatkowo planowane jest zapewnienie lepszych warunków dla rozwoju, który będzie efektowniejszy i poprawi sytuację regionalnego lotnictwa. Szacuje się, że w najbliższych latach zwiększy się udział transportu lotniczego w transporcie intermodalnym, co będzie miało dobry wpływ na rozwój tego sektora.
Jak zmieni się transport miejski przez najbliższych kilka lat? Planowane są działania, dzięki którym zorganizowana zostanie droga miejska. Poprawią się warunki transportu miejskiego, dzięki czemu sektor ten będzie spełniać oczekiwania mieszkańców, a co więcej ułatwi przemieszczanie się z określonych punktów do konkretnego celu. Dodatkowo poprawiona zostanie sytuacja przejazdu samochodów ciężarowych, które mocno uszkadzają drogi miejskie i znacząco spowalniają pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dzięki tej zmianie samochody ciężarowe będą poruszać się szybciej, a ruch w mieście nie będzie zakłócany.
(fot. pixabay.com)