Ładunki ADR – czym są i dlaczego uważa się je za odróżniające się od reszty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ładunki ADR – czym są i dlaczego uważa się je za odróżniające się od reszty?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rodzaje ładunków w transporcie są niezwykle zróżnicowane i wymagają indywidualnego podejścia. Niemniej jednak, istnieją towary, których przewóz podlega ścisłym restrykcjom i jest znacznie częściej kontrolowany. Do takich można zaliczyć właśnie ładunki ADR. Sama nazwa może tutaj niewiele mówić, gdyż w żadnym wypadku nie dotyczy ona asortymentu. ADR jest raczej nazwą konwencji międzynarodowej, zawartej w 1957 roku w Genewie. Ma ona na celu uściślić kwestie prawne związane z transportem ładunków niebezpiecznych. Poniżej przekonamy się, co wchodzi w skład takich towarów i jakie wymogi muszą spełniać, aby móc być przewożonymi.

Co wchodzi w skład ładunków ADR?

Fot.: elements.envato.com / AZ-BLT

Z prostej definicji wynika, że towarami niebezpiecznymi można określić wszystkie materiały, których nieprawidłowy przewóz może stanowić zagrożenie dla życia, mienia i środowiska. Mowa między innymi o wypadkach, zatruciach, wypaleniach czy nawet wybuchach. Odpowiednie wymagania i kryteria potrzebne do przewiezienia takiego asortymentu są więc logiczne i w pełni zrozumiałe. Każdy ładunek ADR podlega oczywiście pełnym badaniom i sprawdzeniu, do jakiej pozycji można go sklasyfikować. Istnieje kilkanaście klas zagrożeń, z których jedne cechują się mniejszym rygorem dotyczącym przewozu, a inne większym. Do materiałów ADR zalicza się:

  • Materiały wybuchowe bądź posiadające łatwopalne elementy
  • Gazy i przedmioty zaopatrzone w gaz
  • Materiały stałe i ciecze zapalne
  • Nadtlenki organiczne
  • Ładunki trujące
  • Materiały żrące
  • Materiały promieniotwórcze

To tylko część przykładowych ładunków spośród wszystkich szerzej opisanych w konwencji. Każdy taki materiał posiada swoją klasę zagrożenia, względem której określane są zasady przewozu.

Jak oznacza się ładunek niebezpieczny?

Zazwyczaj materiały niebezpieczne są przewożone cysternami. Istnieją naczepy wykonane z materiałów niereagujących na szkodliwe substancje i to właśnie z ich pomocą możliwe jest zorganizowanie takiego transportu. Wszystkie samochody ciężarowe wyposażone w ładunki ADR muszą być oznakowane w odpowiedni sposób. Kluczową rzeczą jest pomarańczowa tablica i odblaski. Co więcej, do każdego przewozu musi zostać przydzielony koordynator, który będzie zarządzał i pilnował nawet najmniejszych detali samego transportu. Celem przewoźnika jest, aby materiał był przewieziony z punktu odbioru do miejsca docelowego w sposób bezpieczny i bez wyrządzenia jakiejkolwiek szkody. Nawet kierowca samego pojazdu, przewożącego towary niebezpieczne musi posiadać niezbędne szkolenia i być odpowiednio wyćwiczonym w tej kwestii.

Gdzie zgłosić się z przewozem ładunku ADR?

Istnieją solidne firmy przewozowe, które bez najmniejszego problemu zajmą się wszystkimi kwestiami formalnymi i odpowiednio przygotują cały plan przewozu. Klient będzie miał jedynie za zadanie przygotować towar do załadunku, a resztą zajmą się już wyłącznie specjaliści. W kwestii przewozów ładunków niebezpiecznych warto zaufać już wyłącznie sprawdzonym i dobrym przewoźnikom. Pamiętajmy, że nieumiejętny przewóz takiego asortymentu może prowadzić do poważnych szkód zarówno w przypadku mienia, jak i zdrowia ludzkiego.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / dolgachov

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*