Międzynarodowy transport paletowy – szybki i ekonomiczny

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Międzynarodowy transport paletowy – szybki i ekonomiczny

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Transport paletowy to rodzaj przewozu towarów, w ramach którego wykorzystuje się standaryzowane palety o określonych rozmiarach. Przewóz paletowy jest od lat wykorzystywany w branży zaopatrzeniowej i logistyce dużych przedsiębiorstw. Stanowi bowiem atrakcyjną alternatywę dla transportu całopojazdowego, zwłaszcza w przypadku ładunków o dużych gabarytach.

Na czym polega i jakich towarów dotyczy transport paletowy?

Palety wykorzystywane są do przewozu większej ilości określonego towaru lub przewozu dużych elementów. Nie każdy towar można odebrać od nadawcy ręcznie, zamontować w samochodzie, a następnie rozładować bez użycia specjalnego sprzętu. Do realizacji tego rodzaju usługi stosowane są palety w standardzie EURO o charakterystycznej budowie opartej na systemie szyn. To trwałe nośniki transportowe wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm i nośności do 1500 kilogramów na jeden element. Załadunek i rozładunek są przeprowadzane za pomocą wózków widłowych przystosowanych do obsługi konkretnego typu palet. Palety muszą odpowiadać ogólnie przyjętej normie ISO, nie tylko na terenie Polski, ale również zagranicą. Tym sposobem wysyła się między innymi sprzęty RTV i AGD, meble, produkty drobnicowe umieszczone w kartonach, sprzęt elektroniczny, produkty spożywcze, materiały budowlane, części mechaniczne, w tym np. części samochodowe. 

Zalety przesyłek paletowych

Przesyłki paletowe w transporcie międzynarodowym są jedną z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych form przewozu ładunków. To świetny sposób na dostarczenie odbiorcom towarów o ponadnormatywnych rozmiarach, których nie można przesłać przy pomocy standardowej usługi kurierskiej. Stosowanie przesyłek umiejscowionych na paletach daje bardzo szerokie pole manewru, umożliwiając przewiezienie większej ilości towaru przy pojedynczym zamówieniu.  Do zdecydowanych zalet przesyłek paletowych należy zaliczyć względy ekonomiczne. Cena transportu jest uzależniona między innymi od odległości, jaką będzie musiała pokonać paleta. Przed nadaniem przesyłki paletowej należy zadbać o prawidłowe przygotowanie ładunku. Dzięki temu zapewnimy maksimum bezpieczeństwa wysyłanym towarom. Rzeczywista waga i wymiary palety muszą odpowiadać tym zadeklarowanym w liście przewozowym. Towar nie może wystawać poza obrys palety ani przekraczać dopuszczalnego obciążenia. Niezwykle ważne jest równomierne rozłożenie towarów i ich zabezpieczenie np. za pomocą folii stretch i mocnych taśm. 

Przewóz przesyłek paletowych warto powierzyć profesjonalnej firmie, która zadba o szybki, bezpieczny i bezproblemowy transport. Wówczas każda przesyłka będzie objęta ubezpieczeniem, a przewóz realizowany przez doświadczonych kierowców. Do takich firm należy Grupa Raben, realizująca wysyłki towaru na palecie na terenie Polski, jak i zagranicę. Operator logistyczny zapewnia fachowe doradztwo w zakresie transportu, optymalizację kosztów oraz atrakcyjne warunki współpracy.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*