Pęknięta szyba – co robić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pęknięta szyba – co robić?

Niejeden właściciel samochodu przekonał się, że szyby, które zapewniać mają bezpieczeństwo i ochronę, przysporzyć mogą również wielu problemów. Silne opady gradu lub nawet niewielki kamyk uderzający z impetem w szybę i usterka gwarantowana. Co w takiej sytuacji można zrobić? 

Rodzaje szyb samochodowych 

Najczęściej do pęknięć dochodzi na przedniej szybie. Wynika to między innymi z faktu, iż jest ona najbardziej narażona na uderzenia śmieci wypadających spod opon jadących z przodu samochodów. Duże znaczenie ma również typ szyby. Hartowane są najczęściej spotykane z tyłu oraz boku pojazdu. W przypadku uderzenia pękają one w drobny mak i nadają się jedynie do wymiany. Przednie szyby wykonywane są natomiast ze szkła laminowanego, inaczej zwanego klejonym. Ten rodzaj charakteryzuje większa wytrzymałość, co chroni podczas wypadku przed rozpryśnięciem szyby na drobne kawałki.

Ocena pęknięcia

Uszkodzenie szyby może mieć różną wielkość i kształt. Najczęściej spotykane, niewielkie uszkodzenia to tzw. pajączki. Mówiąc o dużym zniszczeniu wraz z ubytkiem, spotykamy się najczęściej z określeniem „bycze oko”. Ocena zniszczenia ma duże znaczenie w następnie podejmowanych krokach, jest również niezbędna do określenia bezpieczeństwa ewentualnej dalszej jazdy. W pierwszych krokach warto również zakleić pęknięte miejsce taśmą, aby nie dostał się tam brud.

Jazda a uszkodzona szyba

Warto pamiętać, że zgodnie z zapisem ustawy o ruchu drogowym, pęknięta szyba może grozić mandatem o wysokości nawet do 500 zł. Jazda z taką usterką może bowiem ograniczać dostateczne pole widzenia, a tym samym stwarzać zagrożenie na drodze. Należy liczyć się z tym, że podczas wykonywania okresowych badań technicznych diagnosta może odmówić przedłużenia badań. Aby unikać tego typu problemów, warto poczytać o ubezpieczeniach na portalu specjalistka.net.

Naprawa czy wymiana szyby?

Wielu kierowców zastanawia się co robić, gdy zobaczą rysę lub pajączka na czołowej szybie. Niewielkie zniszczenia można z powodzeniem naprawić, a koszt takiej usługi nie jest bardzo drogi i zamyka się zwykle w 150 zł. Można też samodzielnie podjąć się takiej naprawy. W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy naprawcze wraz ze szczegółową instrukcją. W przypadku większych pęknięć i wgłębień konieczna będzie jednak wymiana całej szyby. Zależnie od rodzaju i modelu samochodu cena wymiany będzie się różnić. Należy się przygotować na spory wydatek, nawet w okolicach 1000 zł. Można jednak uniknąć takiego obciążenia finansowego, zabezpieczając się na taką ewentualność specjalnym ubezpieczeniem, a dużo informacji na ten temat dostarczy specjalistka.net/peknieta-szyba-samochodzie-a-ubezpieczenie-oc/

Ubezpieczenie – czy warto?

W przypadku gdy do pęknięcia dojdzie na skutek kolizji, wymiana szyby pokrywana jest najczęściej z ubezpieczenia sprawcy. Wymiana ta obejmuje zwykle oryginalne części samochodowe. Niestety nie wszystkie zniszczenia powstają w wyniku zdarzeń z osobami z zewnątrz. Wbrew pozorom do uszkodzeń dochodzi dość często, a niejednokrotnie są one skutkiem sytuacji losowych lub też znalezienie sprawcy zdarzenia jest bardzo ciężkie. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu szyb dodawanym do OC lub też o wykupieniu autocasco w pełnym zakresie. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest duży, najczęściej jest to wydatek dodatkowych kilkudziesięciu złotych do polisy. Porównując te ceny do kosztów ewentualnej naprawy, zdecydowanie warto pomyśleć o takim zakupie. Kolejnym atutem jest łatwy kontakt z ubezpieczycielem w przypadku szkody oraz szybkość i dokładność wykonywanej naprawy. Ograniczy to niepotrzebny stres oraz zwiększy komfort i swobodę jazdy, bez względu na warunki.

Fot. pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*