Serwis auta – co warto regularnie sprawdzać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Serwis auta – co warto regularnie sprawdzać?

Artykuł sponsorowany

Do tego, że o własne auto trzeba dbać, nie trzeba chyba przekonywać żadnego właściciela czterech kółek. Tym bardziej, że część czynności pielęgnacyjnych jesteśmy wykonać we własnym garażu i to bez żadnych specjalnych umiejętności. Dziś podpowiadamy, co możemy zrobić przy swoim aucie samodzielnie, a z czym lepiej jest udać się do mechanika.

Mycie auta

Umyte auto to zadbane auto. Co do tego chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości. Tym bardziej, że brud przyciąga wilgoć, a stąd prosta droga do pojawienia się korozji. Jeżeli nie masz warunków, by umyć auto na swoim podwórku, skorzystaj z myjni bezdotykowej, która bez problemu pozbędzie się zabrudzeń takich jak kurz, pyłki itp.

Wymiana kół

Wymiana opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe to niezwykle istotna czynność, która wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeżeli masz dwa komplety kół, możesz je bez problemu wymienić w garażu. Jednak jeśli masz jeden komplet felg i dwie pary opon, lepiej udać się do mechanika.

Regeneracja sprzęgieł

Regeneracja tarczy sprzęgłowej polega na rozebraniu i oczyszczeniu elementów tarczy. W trakcie wymienia się również zużyte okładziny cierne oraz ewentualnie sprężyny tłumików drgań. Regeneracja sprzęgieł wpływa na jego dłuższą żywotność, warto więc oddać ją w ręce mechanika specjalizującego się w tego typu naprawach.

Kontrola ciśnienia w kołach

Nie można zapominać o regularnym mierzeniu ciśnienia w kołach. Zbyt niski poziom może wpływać na zużycie paliwa i uszkodzić opony. Zbyt wysoki również wpływa na spadek bezpieczeństwa.

Dynamiczna wymiana oleju

Dynamiczna wymiana oleju polega na wpięciu się w obieg oleju automatycznej skrzyni biegów, używając do tego specjalnej stacji. Cały proces odbywa się przy włączonym silniku. Zabieg ten umożliwia wymianę całego oleju i utrzymanie jego stałego poziomu. Jest to również okazja do przepłukania całego układu specjalnym detergentem, by pozbyć się nagromadzonych zalegających osadów.

Wymiana wycieraczek

Do wymiany wycieraczek nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności, a dobrze jest od czasu do czasu o tym pamiętać. Nowe pióra o wiele sprawniej zbierają wodę w czasie deszczu i lepiej czyszczą szyby podczas użycia płynu do spryskiwaczy.

Regeneracja skrzyń biegów

W każdym aucie warto dbać również o skrzynię biegów, bez której niemożliwa jest bezpieczna jazda. Być może niezbędna jest regeneracja skrzyń biegów, a może też pora wymienić ją na nową. Warto więc oddać ją w ręce mechanika, by mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo.

Kontrola ważności przeglądu i ubezpieczenia

Niestety, najłatwiej jest zapomnieć o najbardziej oczywistych i przyziemnych rzeczach, takich jak np. zapłata za ubezpieczenie lub wykonanie przeglądu. Tego typu zaniechanie może nas kosztować niemały mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie pojazdu. Regularne przeglądy pozwolą nam też na szybkie wykrycie usterek w aucie.

Fot.: Maxim Hopman/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*