Transport zwierząt nie należy do najłatwiejszych zagadnień. Ładunek tego typu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i ścisłego trzymania się obowiązujących procedur. Należy pamiętać, że nie każdy środek transportu nada się do tego celu. Sprawdź podstawowe zasady i przepisy transportu zwierząt.
Legalność transportu zwierząt opiera się przede wszystkim na zagwarantowaniu odpowiednich warunków do bytowania. Podczas transportowania żywca odpowiedzialność za zwierzęta spada na Twoje barki. Dalej, zarówno Ty, Twój przewoźnik, państwowy lekarz weterynarii oraz policja jesteście zobowiązani zagwarantować humanitarny byt w czasie podróży.
Unia Europejska jest niezwykle surowa pod tym względem. Z roku na rok wprowadzane są nowe ustawy i przepisy, które zmieniają obraz transportu. Dlatego też ważne jest, by na bieżąco śledzić najnowsze ustalenia z Brukseli i nie narażać się na kary finansowe, czy utratę źródła dochodu.
Podstawową zasadą transportu żywych zwierząt jest szybkość przejazdu – im szybciej, tym lepiej. Zwierzęta źle znoszą długie trasy, które są dla nich źródłem niesamowitego stresu. Jeśli planujesz dłuższy przewóz zwierząt, to musisz im zagwarantować więcej żywności i dostęp do świeżej wody. Co więcej, będą one potrzebowały również większej przestrzeni i niższego poziomu hałasu.
Najważniejszym dokumentem będzie zezwolenie wydane przez Główny Inspektorat Weterynarii. Warto pamiętać jednak, że zezwolenie nie ma odniesienia do przewozu, gdy zwierzęta:
Poza tym kierowca transportu musi posiadać licencję uprawniającą do przewozu zwierząt. Co więcej, jeśli podróż trwa więcej niż 8 godzin, to środek transportu musi mieć świadectwo uprawniające do przewozu żywca na dłuższą odległość. W końcu każdy środek transportu przewożący żywe zwierzęta musi być w odpowiedni sposób oznakowany!
Kary przewidziane w przypadku nieustosunkowania się do obowiązujących przepisów są niezwykle wysokie i surowe. Nie warto ryzykować utratą pozwoleń, możliwości handlu zwierzętami, czy środków finansowych.
Pojazd transportujący zwierzęta musi spełniać szereg wymagań technicznych:
Gęstość ładunku to nic innego jak całkowita powierzchnia przypadająca na jedno zwierzę. Określa się je na podstawie przyjętych w dyrektywie wartości średnich. W zależności od ładunku wartości te różnią się pod względem wagi, wielkości, kondycji zwierząt, czasu podróży, czy warunków meteorologicznych. Jeśli waga pojazdu wraz z załadunkiem i gęstością ładunku będą większe niż określone w ustawie, pojazd będzie przeładowany – w takim wypadku służby kontrolne transportu drogowego mogą ukarać Cię przewidzianym mandatem, nakazać wyładowanie zwierząt lub zawrócić pojazd do miejsca załadunku.
Przemysł transportowy dotyczący żywca operuje w liczbach rzędu kilkudziesięciu miliardów zwierząt. Regulacje i przepisy prawne mają na celu zagwarantowanie najdogodniejszych warunków przewożonym zwierzętom. Pokażmy swoją humanitarność i nie pozwólmy na bezsensowne cierpienie zwierząt.