Transport zwierząt – podstawowe zasady i przepisy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Transport zwierząt – podstawowe zasady i przepisy

Transport zwierząt nie należy do najłatwiejszych zagadnień. Ładunek tego typu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i ścisłego trzymania się obowiązujących procedur. Należy pamiętać, że nie każdy środek transportu nada się do tego celu. Sprawdź podstawowe zasady i przepisy transportu zwierząt. 

Komfortowe warunki

Legalność transportu zwierząt opiera się przede wszystkim na zagwarantowaniu odpowiednich warunków do bytowania. Podczas transportowania żywca odpowiedzialność za zwierzęta spada na Twoje barki. Dalej, zarówno Ty, Twój przewoźnik, państwowy lekarz weterynarii oraz policja jesteście zobowiązani zagwarantować humanitarny byt w czasie podróży. 

Unia Europejska jest niezwykle surowa pod tym względem. Z roku na rok wprowadzane są nowe ustawy i przepisy, które zmieniają obraz transportu. Dlatego też ważne jest, by na bieżąco śledzić najnowsze ustalenia z Brukseli i nie narażać się na kary finansowe, czy utratę źródła dochodu.       

Podstawową zasadą transportu żywych zwierząt jest szybkość przejazdu – im szybciej, tym lepiej. Zwierzęta źle znoszą długie trasy, które są dla nich źródłem niesamowitego stresu. Jeśli planujesz dłuższy przewóz zwierząt, to musisz im zagwarantować więcej żywności i dostęp do świeżej wody. Co więcej, będą one potrzebowały również większej przestrzeni i niższego poziomu hałasu. 

Niezbędne dokumenty

Najważniejszym dokumentem będzie zezwolenie wydane przez Główny Inspektorat Weterynarii. Warto pamiętać jednak, że zezwolenie nie ma odniesienia do przewozu, gdy zwierzęta:

 • nie są związane z działalnością gospodarczą,
 • są transportowane na odległość wynoszącą maksymalnie 65 kilometrów,
 • są transportowane w celach rolniczych – np. wypas bydła,
 • są transportowane przez rolników na odległość mniejszą niż 50 kilometrów.

Poza tym kierowca transportu musi posiadać licencję uprawniającą do przewozu zwierząt. Co więcej, jeśli podróż trwa więcej niż 8 godzin, to środek transportu musi mieć świadectwo uprawniające do przewozu żywca na dłuższą odległość. W końcu każdy środek transportu przewożący żywe zwierzęta musi być w odpowiedni sposób oznakowany! 

Kary przewidziane w przypadku nieustosunkowania się do obowiązujących przepisów są niezwykle wysokie i surowe. Nie warto ryzykować utratą pozwoleń, możliwości handlu zwierzętami, czy środków finansowych.

Wymogi techniczne

Pojazd transportujący zwierzęta musi spełniać szereg wymagań technicznych:

 • musi być wykonany z kształtowników stalowych szkielet nadwozia,
 • nadwozie wyposażone powinno być w ręcznie sterowany system blokująco-zabezpieczający,
 • sterowany siłownikami hydraulicznymi dach, który może podnosić się o 40 cm,
 • trap na tylnej części nadwozia powinien wyposażony być w boczne bariery o wys. 800 mm i drzwi,
 • przestrzeń ładunkowa powinna być podzielona na sektory (dzięki temu zwierzęta nie będą skumulowane w jednej części nadwozia),
 • musi mieć ruchome ścianki działowe w poszczególnych pokładach,
 • wewnętrzny układ drzwi powinien umożliwiać zamykanie poszczególnych pokładów transportowych,
 • nadwozie powinno uniemożliwiać wyciek nieczystości poza pojazd i wyciek z wyższych pokładów na niższe.

Gęstość ładunku 

Gęstość ładunku to nic innego jak całkowita powierzchnia przypadająca na jedno zwierzę. Określa się je na podstawie przyjętych w dyrektywie wartości średnich. W zależności od ładunku wartości te różnią się pod względem wagi, wielkości, kondycji zwierząt, czasu podróży, czy warunków meteorologicznych. Jeśli waga pojazdu wraz z załadunkiem i gęstością ładunku będą większe niż określone w ustawie, pojazd będzie przeładowany – w takim wypadku służby kontrolne transportu drogowego mogą ukarać Cię przewidzianym mandatem, nakazać wyładowanie zwierząt lub zawrócić pojazd do miejsca załadunku.

Podsumowanie 

Przemysł transportowy dotyczący żywca operuje w liczbach rzędu kilkudziesięciu miliardów zwierząt. Regulacje i przepisy prawne mają na celu zagwarantowanie najdogodniejszych warunków przewożonym zwierzętom. Pokażmy swoją humanitarność i nie pozwólmy na bezsensowne cierpienie zwierząt.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*