Zarobki kierowców zawodowych – jak otrzymać więcej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zarobki kierowców zawodowych – jak otrzymać więcej?

Zarobki kierowców to temat, o którym można mówić długo. Rynek transportowy jest bardzo zróżnicowany. Prawdopodobnie najlepszym wyborem jest praca za granicą, ponieważ tamtejsi pracodawcy są w stanie zaoferować znacznie lepsze warunki finansowe. 

Średnie zarobki w naszym kraju oscylują wokół widełek od 5 tysięcy do 8 tysięcy złotych netto. Czy ta kwota może być wyższa? Są na to pewne sposoby, dlatego warto się zapoznać tymi informacjami, żeby zarabiać więcej. 

Kierowca zawodowy – jak nim zostać?

Nie jest tajemnicą, że żeby zostać kierowcą zawodowym, potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Do tego wystarczy kategoria prawa jazdy C oraz C+E. Właśnie tego wymagają firmy od osób, które chcą znaleźć zatrudnienie jako kierowca zawodowy. Niektóre z nich finansują uzyskanie uprawnień, jednak w większości przypadków trzeba samemu zainwestować w swój rozwój. Ile to kosztuje?

Kategoria C oraz C+E – ile to kosztuje?

Na początku warto zaznaczyć – nie są to małe kwoty. To koszt rzędu od 8,5 do 9,5 tysięcy zł. Co wchodzi w skład kosztów? Na samym początku trzeba zatroszczyć się o badania lekarskie. Jest to kwota około 350 zł. Oprócz tego można również doliczyć koszty dodatkowych uprawnień, np. pozwolenia na przewożenie materiałów niebezpiecznych – weekendowy kurs kosztuje od 400 do 500 zł.

Za prawo jazdy kategorii C i kategorii C+E trzeba zapłacić 4580 zł. Oprócz tego trzeba również zapłacić za egzamin. W scenariuszu pozytywnym – jeżeli kursant zda za pierwszym razem – trzeba zapłacić ok. 500 zł za kat. C i C+E. Ta stawka może jednak wzrosnąć, gdy nie wszystko pójdzie po myśli zdającego. Otrzymanie wstępnej kwalifikacji przyspieszonej to około 2800–3300 zł, a wydanie prawa jazdy to 100,50 zł.

Zarobki kierowcy zawodowego – na jakie stawki można liczyć?

Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień i przejściu kursów dodatkowych kierowca może dość łatwo znaleźć zatrudnienie. Na rynku pracy nie brakuje ofert dla osób z wymienionymi dokumentami. W tym przypadku warto zaznaczyć, że zarobki mogą się wahać w zależności od trybu pracy.

Pierwszym z nich jest jazda po kraju. W Polsce najpopularniejsze są dwa systemy – z codziennymi powrotami do domu lub w opcji 5/2 (pięć dni w trasie, dwa dni w domu). Zarobki w pierwszym przypadku to od 4 tys. do 5 tys. złotych, a w drugim 6 tysięcy. Drugie rozwiązanie to trasy międzynarodowe z polskich firm. Najpopularniejsze są systemy: 2/1, 3/1, 4/1 i 2/2. Zarabiane pieniądze mogą sięgać nawet pułapu 10 tysięcy złotych.

Najbardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem jest praca w firmie zagranicznej. Średnie wynagrodzenie wynosi 8 tysięcy złotych, ale może być znacznie wyższe – w zależności od doświadczenia czy odpowiedniego researchu na rynku pracy, dlatego nie brakuje osób, które już na początku kariery zawodowej zarabiają kwoty rzędu 12 tysięcy złotych.

zdjęcie: Marcin Kusz

Zarobki kierowcy zawodowego – jak otrzymać więcej?

Być może osoba, która zdecydowała się na przeczytanie tego artykułu znalazła już odpowiedź. Pierwszą z nich są na pewno dodatkowe uprawnienia. Ze względu na wartość transportu, kierowcy, którzy mogą prowadzić pojazdy np. z materiałami niebezpiecznymi, są w stanie zarobić znacznie więcej, niż pracując standardowo.

Drugim rozwiązaniem jest zmiana pracodawcy z polskiego na zagranicznego lub poszukiwanie lepszej oferty, która będzie odpowiadać wymaganiom pracownika.

Zdj. główne: Jack Blueberry/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*