Od czego rozpocząć budowę centrum logistycznego, w którym towary będą magazynowane, przyjmowane, wydawane i rozdzielane? Jak zacząć szybko i bez zbędnych formalności?
Załóżmy, że działkę już masz. Kupiłeś ją pod inwestycję, która jest niezbędna do dalszego rozwoju Twojej firmy. Chcesz, aby na tej działce powstało małe centrum logistyczne. Jest Ci to potrzebne do magazynowania, przyjmowania, wydawania i rozdzielania towarów oraz usług towarzyszących.
Logistyka rozwija się równie szybko, co gospodarka w wielu krajach. Zaspokojenie potrzeb klienta nie jest więc proste, ale możliwe. Na centrum logistyczne decydujesz się, aby:
Centrum logistyczne przyczyni się do efektywniejszych i skuteczniejszych procesów logistycznych. Klient z pewnością będzie bardziej zadowolony z usługi. Ponadto inwestycje w centra logistyczne podnoszą popyt na rynku budowniczym.
Obiekt budowlany, w tym przypadku centrum logistyczne musi być przygotowane i dostosowane do swojego przeznaczenia. Na początku należy zidentyfikować to przeznaczenie. Mowa tutaj o kilku rozwiązaniach, jak:
Każdy z wymienionych obiektów powinien spełniać swoje podstawowe zadania przy jednocześnie najniższych kosztach eksploatacji. Centrum logistyczne powinno być przede wszystkim:
Od samego początku należy wziąć pod uwagę to, jakie maszyny transportu poziomego będą się poruszać po centrum. Poznasz wtedy rodzaj mieszanki, która powinna zostać wykorzystana do wykonania posadzki. Musisz także zadbać o miejsce w centrum, w którym znajdzie się dział logistyki. Jeżeli znasz sposób wykorzystania centrum logistycznego po jego budowie, sam proces budowlany będzie szybszy i efektywniejszy. Niezbędne jest odpowiednie określenie powierzchni hali, w której znajdzie się małe centrum logistyczne. Szczególnie przy niedużych obiektach liczy się to, jak zagospodarujesz powierzchnię. Co ważne, zadbaj o to, aby nie ponieść strat spowodowanych wykonaniem zbyt dużej hali. Powinieneś zadać sobie pytanie, co będziesz składował i na tej podstawie wybrać wielkość powierzchni i wysokość budowli. Zaplanuj także drogi transportowe, po których będą poruszać się między innymi wózki widłowe. Odpowiednie rozplanowanie wykorzystania powierzchni w centrum logistycznym to klucz do sukcesu.
Wielu uważa, że budowa hali, w której ma znaleźć się centrum logistyczne to strata pieniędzy. Coś takiego wcale nie musi się wydarzyć. Precyzyjne i realistyczne planowanie budowy sprawi, że niemiłych niespodzianek, które pociągają za sobą dodatkowe koszty, po prostu nie będzie. Możesz postawić na droższe konstrukcje z żelbetu lub stali, lub te tańsze jak konstrukcja systemowa. Pamiętaj jednak, że oprócz planowanych kosztów warto zadbać o rezerwę finansową, która będzie ochroną w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Najlepiej, jeśli jest to około 25 procent kosztów budowy.
Ochrona przeciwpożarowa, odpowiednia higiena pracy, zasady BHP oraz przepisy dotyczące składowania materiałów niebezpiecznych. Wszystko to powinieneś uwzględnić przy budowie centrum logistycznego. Zapoznaj się więc ze wszystkimi istotnymi przepisami, aby nie powtórzyć znanych błędów z historii. Specjaliści od intralogistyki i technicy magazynowi powinni brać udział w etapie planowania centrum, ale również podczas jego budowy. Zadbają o to, aby po skończonej budowie praca w tym miejscu była efektywna, szybka i wydajna.
Małe centra logistyczne idealnie się do tego nadają. Mowa o fotowoltaice i odnawialnych źródłach energii. Spraw, aby placówka była samowystarczalna jeśli chodzi o jej zużycie. Ponadto możesz postawić na wysokiej klasy ocynkowane materiały gwarantujące brak korozji i wymian po pewnym czasie eksploatacji.
(fot. pixabay.com)