Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

Artykuł sponsorowany

Praca w fabryce, na hali czy w transporcie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Jednym z elementów, które służą zapobieganiu zagrażającym życiu sytuacjom, jest odzież ochronna. Nie ma ona na celu wyłącznie zabezpieczenia Twoich nowych dżinsów przed rozdarciem. Zobacz, dlaczego warto przebierać się w pracy w odzież roboczą i co wchodzi w jej skład.

Dlaczego należy nosić odzież roboczą?   

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że tego wymagają przepisy BHP. Odzież robocza ma specjalne parametry, które pozwalają chronić Twoją skórę, ubrania, a nawet kończyny, przed potencjalnymi obrażeniami. Żeby odzież mogła spełniać swoją ochronną funkcję, musi być noszona zgodnie z zaleceniami producenta, a do tego musi być w dobrym stanie, czyli nie może nosić śladów zniszczenia. Podarta koszulka czy buty z dziurą nie będą już skutecznie Cię chronić. 

Istnieją różne rodzaje odzieży roboczej, na przykład w różnego rodzaju laboratoriach oraz w środowisku ochronnym pracownicy zobowiązani są do noszenia jednorazowych kombinezonów ochronnych, czepków na włosy, gogli oraz maseczek ochronnych. Podobnie wygląda strój roboczy osób, które w pracy mają kontakt z substancjami żrącymi oraz niebezpiecznymi, na przykład toksycznymi. 

Co wchodzi w skład odzieży roboczej?  

Większość zestawów odzieży roboczej składa się z trzech elementów – części górnej, dolnej oraz butów. Rodzaj odzieży zależy w dużej mierze od tego, jakie jest jej przeznaczenie, czyli do jakiego rodzaju pracy będzie używana. Na budowie oraz w halach magazynowych głównym elementem stroju do pracy są spodnie robocze. Bardzo istotne są także buty, które w niebezpiecznych warunkach chronią stopy, a zwłaszcza palce stób przed zgnieceniem, uszkodzeniem, skaleczeniem czy na przykład rozjechaniem przez wózek widłowy. Choć te scenariusze mogą wydawać się absurdalne, wcale nie są mało prawdopodobne. 

Podobną funkcję, co buty pełnią rękawice ochronne. Przede wszystkim mają one za zadanie zapobiegać skaleczeniom, rozcięciom oraz pełnić funkcję bariery pomiędzy skórą a szkodliwymi dla niej substancjami. Czasem w skład odzieży ochronnej włącza się także nakrycie głowy, jeśli na przykład w grę wchodzi długotrwała praca w pełnym słońcu. Może to być także czepek ochronny na włosy. 

Jakie parametry powinna mieć odzież robocza?   

Żeby prawidłowo spełniała swoją funkcję ochronną, odzież robocza musi być wykonana z konkretnych materiałów. Grubość tkaniny oraz rodzaj splotu mają ogromne znaczenie dla użyteczności ubrań w rozmaitych sytuacjach. Materiał, z którego wykonane są spodnie lub rękawice robocze, musi być na tyle gruby, żeby nie przepaliła go niewielka ilość żrącej substancji czy rozgrzane maszyny. Musi także chronić przed ciepłem i ewentualnymi poparzeniami oraz przed rozcięciami. Za odporność na rozdarcia i cięcie ostrym przedmiotem, odpowiada rodzaj splotu tkaniny, z której wykonany jest dany element ubioru. 

Noszenie odzieży roboczej jest bardzo ważne, nie tylko dlatego, że chroni ona Twoje prywatne ubrania przed zabrudzeniem i zniszczeniem, lecz przede wszystkim dlatego, że chroni Twoje ciało i zdrowie. Owszem, w domu “ubraniem roboczym” nazywa się stare dżinsy i koszulę, z której nie schodzi plama z soku malinowego, jednak taki strój nie ma nic wspólnego z odzieżą ochronną z prawdziwego zdarzenia. Dbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w pracy – noś odpowiednie ubrania.

Zdj. główne: Mufid Majnun/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*