Jak zamówić transport małego kontenera z portu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zamówić transport małego kontenera z portu?

Kontenery transportowe cieszą się coraz większym uznaniem – czy to ze względu na zastosowanie podczas budowy nowoczesnych domków letniskowych, czy w celach czysto spedycyjno-logistycznych. Wielozadaniowość konstrukcji sprawia, że coraz większa część Polaków decyduje się na tego typu rozwiązanie. Dziś skupimy się na kwestii dotyczącej zamówienia transport kontenerów z portu. 

Kontenery

Wszystkie produkowane są na podstawie zunifikowanych wymiarów i konstrukcji. Choć nadrzędną funkcją kontenerów jest przewóz zapakowanej w paczki drobnicy, to kontenerów używa się również do innych celów – transport rzeczy osobistych, czy ruchomości. Jednolitość budowy metalowych skrzyń pozwala znacznie przyspieszyć operacje przeładunku oraz stosować przeznaczony do tego zadania sprzęt. Dzięki metalowej osłonie ładunek jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Co więcej, popularność kontenerów sprawiła, że za ich pomocą transportuje się również cysterny. 

Pierwsze kontenery powstawały już na początku XX wieku, a pierwszy standard do celów logistycznych został opracowany w roku 1934 przez UIC. Co ciekawe, prekursorem transportu kontenerowego jest Amerykanin Malcolm McLean, który zagrał va banque i zainwestował cały swój majątek w przebudowę tankowca w pierwszy w historii kontenerowiec. Inwestycja opłaciła się z nawiązką i wkrótce za McLeanem podążyła reszta świata.

Rodzaje skrzyń

Kontener uniwersalny

Przeznaczony jest do przewozu wszystkich ładunków drobnicowych, jednak po dokonaniu stosownych modyfikacji może być również wykorzystywany do transportu ładunków luzem – zarówno sypkich, jak i ciekłych. Ładunek sypki ładowany i rozładowywany jest pneumatycznie, co jest gwarantem bezpieczeństwa podczas transportu. 

Kontener z otwartym dachem

Ten rodzaj kontenerów wykorzystywany jest głównie do przewozu ładunków przekraczających wysokość konstrukcji lub ładowanych od góry. Z racji specjalistycznej budowy, kontenery te zamawiane są indywidualnie i trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. 

Sposoby transportu

Specyficzna budowa skrzyń wymaga wykorzystania specjalistycznych środków transportu. W dziedzinie transportu morskiego wyróżniamy kontenerowce (jednostki o załadunku pionowym) oraz rorowce (statki przeznaczone do przewozu ładunków tocznych charakteryzujące się poziomym systemem przeładunkowym). W przypadku transportu kolejowego stosuje się specjalne wagony kontenerowe i wagony-platformy. W transporcie samochodowym przewóz odbywa się samochodami ciężarowymi z dodatkowymi naczepami podkontenerowymi. Naczepa wyposażona jest w stalową konstrukcję ramową i czopy umożliwiające mocowanie kontenerów.

Stan techniczny

Niezwykle ważnym elementem tego rodzaju konstrukcji jest ich ogólny stan, który decyduje o tym, czy transport dóbr przejdzie w sposób prawidłowy i bezpieczny. I choć jest to zadanie eksportera, to warto zwrócić uwagę na to, czy Twój kontener jest:

  • czysty,
  • suchy,
  • bez dziur,
  • sprawny pod względem mechanizmu otwierającego i zamykającego,
  • wyposażony w nadające się do użytku pręty zabezpieczające. 

Wybór przewoźnika

Przechodzimy do kwestii najważniejszej – przewozu ładunku. Przed wyborem konkretnej firmy transportowej trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszym krokiem będzie zorientowanie się, jakie wymiary oraz wagę ma Twój kontener. Dzięki temu przewoźnik będzie w stanie dobrać odpowiedni środek transportu. Po drugie, określ, czy poza transportem potrzebujesz również usługi wyładowania i załadowania skrzyni. Następnie, zorientuj się, czy rozładunek kontenera musi odbyć się w określonym terminie – od tego zależą koszta usługi. I w końcu, zdecyduj o priorytecie przedsięwzięcia – warto rozeznać się i skontaktować z firmami świadczącymi usługi transportu kontenerów zawczasu, dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze.  

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*