Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nadzór nad magazynami, dostarczanie surowców, planowanie transportu – to część obowiązków logistyka. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw i hurtowni poszukujących specjalistów od nadzoru i organizacji przepływu produktów. Logistyk to stosunkowo młody zawód, ale szybko zyskał uznanie w społeczeństwie. Myślisz o tej profesji? Szukasz zatrudnienia w branży logistycznej? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Kim jest logistyk?
Logistyk czuwa nad dostarczeniem klientowi odpowiedniego ładunku we właściwy sposób i w wyznaczonym terminie. Jego praca sprowadza się do planowania i nadzorowania magazynów, transportu oraz przepływu towarów. Dzięki osobom na takim stanowisku, działanie zakładów, w których pracują, jest skuteczniejsze. Gdzie może pracować logistyk? W firmach przewozowych, spedycyjnych, logistycznych, a także w przedsiębiorstwach chemicznych, IT, kosmetycznych czy produktów szybkozbywalnych.
Charakter pracy logistyka
Praca logistyka może być naprawdę ciekawa i różnorodna, a zakres działań dość szeroki. Co robi logistyk? W zależności od specyfiki firmy, w której pracuje, do jego zadań może należeć:
tworzenie i aktualizowanie listy dostawców;
negocjowanie warunków umów;
analizowanie rynku;
wybór dostawców;
zaopatrzenia;
dostawy;
nadzór nad magazynem;
składanie i realizowanie zamówień.
Poza interesującym i dynamicznym środowiskiem pracy zawód ten oferuje także atrakcyjne zarobki. Właśnie dlatego o pracę w dobrych firmach stara się wiele osób. Jak wyróżnić się na ich tle? Kluczem do Twojego sukcesu jest profesjonalne CV logistyka!
Rekruterzy poświęcają zaledwie kilka sekund na zapoznanie się z konkretną aplikacją. Co zrobić, aby wzrok potencjalnego pracodawcy zatrzymał się na Twoim CV na dłużej?
Zadbaj o nowoczesny szablon CV – to właśnie wygląd CV na samym początku przyciąga wzrok rekrutera. Postaw na nowoczesny design, a jednocześnie nie przesadź z formą. Zachowaj zasadę maksymalnie trzech kolorów, dobierz czytelną czcionkę i postaw na elementy graficzne (punkty, myślniki), które nadadzą Twojej aplikacji nieco świeżości. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzają się krótkie CV (jedna lub dwie strony A4).
Zwróć uwagę na odpowiednie rozmieszczenie sekcji. Układ CV jest tak naprawdę najważniejszy – jeśli wyeksponujesz swoje atuty, a zatuszujesz słabe strony, znacząco zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Jaka kolejność sekcji sprawdza się najlepiej? Zacznij od krótkiego podsumowania zawodowego, następnie opisz doświadczenie wraz z dokładnym zakresem obowiązków, przejdź do umiejętności, a następnie wspomnij o wykształceniu i zainteresowaniach.
Przestrzegaj wymogów rekrutacyjnych – o pewnych elementach nie możesz zapomnieć. Na przykład brak aktualnej klauzuli RODO całkowicie wykluczy Cię z procesu rekrutacji. Nie pomijaj też żadnej z podstawowych sekcji oraz oczywiście danych kontaktowych. Niedopuszczalne w CV logistyka są także błędy ortograficzne i literówki.
Skup się na konkretach – pracodawcy lubią, gdy w CV pojawiają się liczby i dane procentowe. Wypadniesz wiarygodnie także, gdy użyjesz branżowego języka i specjalistycznych nazw programów lub narzędzi.
Uzupełnij swoją aplikację listem motywacyjnym. Obecnie pracodawcy bardzo rzadko oczekują od kandydatów listu motywacyjnego. Jeśli mimo wszystko go przygotujesz, pokażesz, że naprawdę zależy Ci na pracy w danej firmie i poświęciłeś nieco więcej czasu, aby lepiej pokazać swoją kandydaturę.