Walka z koronawirusem trwa. W ostatnich miesiącach wprowadzonych zostało mnóstwo ograniczeń w każdym sektorze gospodarki. Przedstawiamy najważniejsze wytyczne związane z przewozem osób.
Cały świat jest sparaliżowany pandemią koronawirusa. Poza aspektem zdrowotnym sytuacja ta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. Praktycznie każda z gałęzi ekonomii została mocno dotknięta, co doprowadziło do bankructwa wielu firm. To niecodzienny i niezwykle trudny stan dla wielu z nas.
Wprowadzonych zostało wiele rygorystycznych zasad i ograniczeń, które mają na celu zminimalizować szybkość rozprzestrzeniania się niebezpiecznego wirusa. Niełatwo jednak połapać się w tym, co aktualnie jest dozwolone, a co nie – dlatego też przedstawiamy zbiór najważniejszych przepisów dotyczących przewozu osób. Informacje te będą przydatne zarówno dla właścicieli firm, jak i dla osób korzystających z oferowanych usług.
Branża przewozu osób i towarów w ostatnich czasach przechodzi naprawdę trudne chwile. Ograniczenia wynikające z nadzwyczajnej sytuacji epidemiologicznej uniemożliwiały normalne funkcjonowanie firm, przez co wiele z nich musiało zawiesić lub zakończyć działalność. Choć obecna sytuacja w kraju jest nieco lepsza, duża część ograniczeń pozostała i raczej nieprędko zostaną one zniesione. To rozsądne działanie, które ma na celu ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19 osób, które podróżują komunikacją miejską czy autokarami.
Wiele osób obawia się korzystania z usług przewozu osób, jednak spora część nie ma innego wyboru w kwestii dojazdu do domu czy pracy. W ich przypadku przestrzeganie obowiązujących zasad jest niezwykle istotne, ponieważ w tego typu pojazdach rotacja ludzi jest naprawdę duża. W takich sytuacjach nietrudno o rozprzestrzenianie się zarazków, które mogą prowadzić do nowych przypadków choroby.
Obowiązujące zasady bezpieczeństwa nieustannie się zmieniają, dlatego warto na bieżąco monitorować aktualne obostrzenia. Wytyczne różnią się między sobą w zależności od powiatu, w którym się znajdujemy.
Powiaty, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, dzielą się na żółte i czerwone. W każdym z nich możemy napotkać się na różne ograniczenia, a najnowsze informacje o nich możemy znaleźć na rządowym portalu gov.pl. Wśród podstawowych wytycznych obowiązujących w całej Polsce znajdują się dwie podstawowe zasady:
Obowiązek ten dotyczy sytuacji, w której nie mamy możliwości zachowania 1,5 m odstępu pomiędzy innymi osobami. Dlatego też podczas wchodzenia do autobusu, tramwaju, autokaru czy pociągu wymogiem koniecznym jest zasłanianie ust i nosa przystosowaną do tego maseczką lub chustką.
Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają ogólne zaburzenia rozwojowe, są niepełnosprawne intelektualnie lub mają problem z samodzielnym założeniem i zdjęciem maseczki. Część osób całkowicie jednak ignoruje tę zasadę lub zakrywa same usta. Należy pamiętać, że kierowca pojazdu ma pełne prawo, by w takim wypadku odmówić nam możliwości przejazdu.
Obowiązkiem każdego kierowcy jest kontrolowanie liczby osób korzystających z transportu zbiorowego. Obecnie w tym samym czasie z komunikacji może korzystać tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc (siedzących i stojących). Co najmniej połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna. Zasada ta obowiązuje do odwołania.
W przypadku strefy czerwonej liczba przewożonych osób nie może przekraczać 50% miejsc siedzących lub 30% łącznej ilości miejsc, przy czym wtedy również połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
Jeżeli zdecydujemy się na podróż zbiorowym środkiem transportu, bardzo ważne jest to, aby przestrzegać obowiązujących zasad. Ponadto warto zaopatrzyć się w płyn do dezynfekcji rąk i rękawiczki. Powierzchnie takie jak barierki, poręcze, siedzenia czy guziki do otwierania drzwi to siedlisko bakterii i wirusów. Duża część osób czasami nieświadomie dotyka poszczególnych części, przez co naraża siebie i innych na zarażenie się koronawirusem.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów, które pomogą nam zachować należytą higienę i zapewnią nam bezpieczeństwo. W tym trudnym czasie każdy powinien poważnie podejść do sprawy, jaką jest pandemia koronawirusa. Należy pamiętać, że nie przestrzegając obowiązujących przepisów, narażamy nie tylko siebie, ale także innych, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych i chorych.
(fot. pixabay.com)