Relaks przed długą trasą – w jaki sposób najlepiej odpoczywać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Relaks przed długą trasą – w jaki sposób najlepiej odpoczywać?

Długa trasa zawsze jest prawdziwym wyzwaniem. Jazda samochodem ciężarowym na co dzień jest męcząca. Jednak to długie trasy są najtrudniejsze, dlatego warto dobrze się do nich przygotować. 

Ciągłe skupienie i brak możliwości zmiany pozycji mogą dać się we znaki. Warto się przekonać, jak przygotować się do długiej jazdy samochodem ciężarowym. Organizm musi być przygotowany na wielokilometrową trasę, by możliwe było zachowanie trzeźwości umysłu, co pozwoli utrzymać bezpieczeństwo na drodze.

Więcej ruchu przed trasą

Jazda samochodem opiera się głównie na przebywaniu w jednej pozycji. Ręce wyciągnięte do kierownicy oraz prosta i siedząca pozycja po kilku godzinach stają się utrapieniem i mogą być naprawdę męczące. Warto więc przed długą trasą zadbać o więcej ruchu. Perspektywa siedzenia w jednej pozycji przez kilka godzin powinna być dobrą motywacją do niego. Nie trzeba udawać się na siłownię. Wystarczą proste ćwiczenia, które korzystnie wpłyną na kręgosłup i mięśnie, jednak nie spowodują zakwasów. Jeśli więc jesteś osobą o niskiej aktywności fizycznej, nie narzucaj sobie przed pracą wyczerpującego treningu, ponieważ w trasie zmęczysz się jeszcze bardziej. Dodatkowo bóle mięśni w czasie prowadzenia pojazdu negatywnie wpływają na samopoczucie i mogą rozpraszać na drodze. Lepiej więc zdecydować się na dłuższy spacer lub ćwiczenia relaksujące. Mężczyźni powinni zdecydować się na spacer lub przebieżkę.

Przygotuj się do długiej trasy 

Przed dłuższą trasą trzeba dobrze się przygotować. Nie chodzi tylko o załadowanie towaru i przygotowanie dokumentów, ale też o kontrolę pojazdu. Konieczne jest sprawdzenie:

  • poziomu oleju,
  • ciśnienia w oponach,
  • poziomu naładowania akumulatora,
  • poziomu płynu hamulcowego,
  • obecności gaśnicy oraz jej terminu ważności,
  • obecności trójkąta,
  • zawartości apteczki – w razie potrzeby należy ją uzupełnić.

Wiedząc, że wszystko jest gotowe, można zachować spokój i uniknąć stresu przed snem. Najlepiej zacząć przygotowania kilka dni przed planowanym wyjazdem, by mieć wszystko pod kontrolą i zyskać pewność, że ze wszystkim się zdąży. Warto również kilka razy sprawdzić trasę, by mieć pewność, że towar zostanie dostarczony do klienta na czas. 

Pamiętaj o odpoczynku i spaniu

Nocy przed długą trasą nie można zarywać. Podczas prowadzenia pojazdu konieczne jest zachowanie ostrożności i skupienia, a niewyspanie i przemęczenie sprawiają, że trudno jest się skupić na drodze. Przed trasą warto zadbać o to, by w nocy przespać przynajmniej sześć godzin – zalecana ilość snu w noc przed podróżą to osiem godzin. Jeśli zazwyczaj masz trudności z zaśnięciem, staraj się zadbać o odpowiednie warunki do snu w sypialni. Wszystkie światła, nawet te najmniejsze, powinny być zgaszone. Okna warto zasłonić, by do pomieszczenia nie wpadało światło z latarni ulicznych. Przed położeniem się do łóżka lepiej zrezygnować z korzystania z telefonu, laptopa i oglądania telewizora. Światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektryczne przyczynia się do zaburzenia procesu wytwarzania melatoniny, przez co pojawić się mogą problemy z zaśnięciem lub bezsennością. Kilka minut przed położeniem się do łóżka warto przewietrzyć sypialnię, by powietrze było świeże i lekkie, co ułatwi zaśnięcie. Przed snem doskonale sprawdzi się również ciepły prysznic, który rozluźni mięśnie.

Zdrowe i lekkostrawne posiłki przed długą trasą

Aby zapewnić sobie lepsze warunki i dobre samopoczucie w trasie, warto zadbać o swoją dietę. W dzień przed podróżą najlepiej zrezygnować ze spożywania ciężkostrawnych i tłustych potraw, ponieważ prowadzić mogą do zaparć, bólu brzucha i wzdęć. Najlepiej sięgnąć po potrawy lekkostrawne i bogate w błonnik, które oczyszczą układ pokarmowy i zminimalizują ryzyko występowania problemów trawiennych w czasie podróży.

Dzień przed trasą rób to, co lubisz, co relaksuje Cię najbardziej. Unikaj przemęczenia, stresu i staraj się unikać używek. Wybierz ulubioną muzykę, która będzie towarzyszyć Ci w pracy, by nie stracić dobrego humoru i energii. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*