Bez czego nie obejdzie się sprawny załadunek?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Bez czego nie obejdzie się sprawny załadunek?

Artykuł sponsorowany

Kupując w sklepie produkty codziennego użytku, nie zastanawiamy się nawet, w jaki sposób znalazły się na półkach. Tymczasem każdy towar musi zostać właściwie przetransportowany do sklepu – do tego potrzebny jest załadunek auta dostawczego. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co jest potrzebne do sprawnego i bezpiecznego załadunku?

Przygotowanie towaru

Przede wszystkim przed załadunkiem auta należy odpowiednio przygotować towar, w tym zadbać o bezpieczeństwo transportowanych produktów. Obecnie podstawową formą zabezpieczenia jest folia stretch. Należy ułożyć towar na palecie, a następnie owinąć go folią kilkukrotnie u podstawy, po bokach i na górze, dbając o jej odpowiednią szczelność.  Jeżeli przewozimy materiały stanowiące niebezpieczeństwo, oznaczamy je specjalnymi symbolami, na przykład mówiącymi o substancjach chemicznych, szkle czy materiałach wybuchowych. To po stronie osób zajmujących się załadunkiem leży odpowiedzialność za właściwe oznaczenia. Warto więc przygotować wcześniej naklejki i sprawdzić, które z nich będą potrzebne na konkretnej palecie.

Dokumenty przewozowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do załadunku towaru wlicza się również konieczność zadbania o właściwy obieg dokumentów przewozowych. Najpopularniejszym z nich jest CMR dla transportu międzynarodowego lub WZ dla transportu krajowego. Znajdują się na nich adresy załadunku oraz dostawy, informacje o specyfikacji przewożonego towaru, jego wadze, wymiarach i ilości palet, nazwa zleceniodawcy oraz pieczątki firm i podpisy osób wydających oraz przyjmujących towar i kierowcy. Każdy z tych dokumentów musi zostać wydany w trzech wersjach – dla firmy załadunkowej, rozładunkowej oraz dla kierowcy, który przekaże ją przedsiębiorstwu odpowiedzialnemu za transport. Przed załadunkiem należy upewnić się, że komplety dokumentów czekają na wydanie – bez nich kierowca nie może wyruszyć w trasę. Wobec tego dobrze będzie sprawdzić je na początku, aby w razie pomyłki czy kontroli osoby odpowiedzialne za ich wydawanie mogły nanieść właściwe poprawki. Dokumenty często są powodem opóźnień, dlatego warto zapytać o nie już na początku.

Klucz do sprawnego załadunku

Istnieją dwa sposoby załadowania towaru na auto. Często obowiązek ten leży po stronie kierowcy, który przy pomocy ręcznego wózka paletowego umieszcza palety na windzie samozaładowczej. Po podniesieniu towaru do odpowiedniej wysokości rozmieszcza go na powierzchni dostawczej auta. Jeśli towaru nie ładuje sam kierowca (ponieważ auto nie ma windy lub towar jest za ciężki), za zadanie to odpowiedzialny jest pracownik firmy załadunkowej. Umieszcza on wówczas palety na aucie za pomocą wózka widłowego. Cięższe towary można ładować również przy użyciu urządzeń dźwigowych, które przydają się także podczas załadunków większych samochodów transportowych. Pozwalają na podnoszenie artykułów na konkretne wysokości i odległości. Niezwykle ważnym osprzętem w przypadku tego rodzaju maszyn są zawiesia. Po nie same oraz wszelkiego rodzaju akcesoria do zawiesi zajrzyj na https://e-hak24.pl.

Zabezpieczenie towaru na aucie

Ostatnim etapem załadunku jest zabezpieczenie towaru na aucie. Najczęściej robi się to przy użyciu pasów lub belek zaciskowych. Popularną metodą jest również ułożenie palet na specjalnych matach antypoślizgowych. Z tak przygotowanym towarem można nareszcie ruszać w trasę.

Każdy załadunek auta to kilka ważnych punktów. Tylko dzięki zrealizowaniu ich wszystkich możemy cieszyć się dostarczonymi towarami. A stąd już blisko do udanych zakupów!

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*