Przekop Mierzei Wiślanej – zalety i wady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przekop Mierzei Wiślanej – zalety i wady

Przekop Mierzei Wiślanej planowany jest na przyszły rok. Ten temat wzbudza wiele zainteresowania już od dłuższego czasu. Plan zakłada, że dzięki tej zmianie polska gospodarka i transport morski znacząco się poprawi. 

Pojawiają się opinie, że jest to jeden z najlepszych projektów, który doskonale wpłynie na polską gospodarkę. Jednak nie brakuje też głosów mówiących, że nie jest to najlepsza decyzja, że przez takie działanie ucierpieć może ekologia i środowisko. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, gdzie głębiej przyglądamy się temu zagadnieniu.

Przekop Mierzei Wiślanej – co warto wiedzieć?

Przekop Mierzei Wiślanej planowany jest na 2022 rok. Zapowiedzi te ogłaszane są przez ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, dzięki czemu można mieć pewność, że są to dość aktualne informacje. 

Budowa nowego kanału ma za zadanie wesprzeć żeglugę małych jednostek handlowych oraz pasażerskich na terenie Zatoki Gdańskiej. Możliwe będzie również otworzenie drogi morskiej prowadzącej do Zalewu Wiślanego oraz Elbląga. Plan ten ma sprawić, że port w Elblągu zacznie się szybciej rozwijać.

Jednak pojawiają się pytania, po co tak naprawdę planowany jest przekop mierzei Wiślanej. Jakie jest znaczenie tego planu?

Jaki jest cel przekopania Mierzei Wiślanej?

Przekop Mierzei Wiślanej był planowany już od lat. To ma być początek poprawienia naszej gospodarki. Jarosław Kaczyński obiecał, że projekt przekopu stanie na nogi i zostanie niebawem zrealizowany. To było w 2007 roku. 

Potem panowanie przejęła inna partia, która przetrzymała projekt. W kolejnych latach po przejęciu władzy przez PIS projekt ten ponownie zyskał popularność i został zaakceptowany przez rządzących. Plan zakłada, że dzięki przekopowi port w Elblągu znacząco się rozwinie i przynosić będzie jeszcze więcej przychodów. To ma korzystnie wpłynąć na pracę dróg morskich i żeglugi w Polsce.

Zalety przekopu Mierzei Wiślanej

Dzięki temu rozwiązaniu w porcie w Elblągu dojdzie do wielu zmian. Zwiększy się ilość przeładunków, które będą wykonywane w Polsce. To korzystnie wpłynie na transport, a także rybołówstwo. 

Obecnie dostęp do tego portu jest ograniczony, co nie pozwala na wykorzystanie jego potencjału. Budowa Mierzei Wiślanej sprawi, że transport drogą morską, który przeprowadzany będzie w porcie w Elblągu, znacząco się poprawi. Dojdzie do zwiększenia potencjału przeładunkowego w skali roku. Obecnie osiągamy wyniki do 1,5 mil ton towarów rocznie. Obliczenia specjalistów pokazują, że po przekopaniu Mierzei Wiślanej wyniki te mają wzrosnąć aż trzykrotnie.

Wady przekopu Mierzei Wiślanej

Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma również swoje wady. Po pierwsze możliwe, że po przekopaniu Mierzei Wiślanej obserwować będziemy zjawisko abrazji. To oznacza, że zanikać będą plaże. To następstwa projektu, które mogą negatywnie odbić się na ekologii i turystyce.

Dodatkowo prace są bardzo uciążliwe, więc przez czas ich trwania trudno będzie zachować dobre warunki dla turystów. Wiele osób pyta, czy wybierając się do Karnicy Morskiej można jeszcze liczyć na prawdziwy wypoczynek, czy trzeba liczyć się z tym, że w okolicy będzie słychać jedynie hałasy pochodzące z okolic budowy.

Okazuje się, że to rozwiązanie ma tak samo dużo zalet, jak i wad. Jednak dopiero po zakończeniu inwestycji można dowiedzieć się, co tak naprawdę zmieni przekop Mierzei Wiślanej.

(fot. Panek/Wikipedia)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*