Wczoraj zmieniono przepisy drogowe. Co to oznacza dla kierowców ciężarówek?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Wczoraj zmieniono przepisy drogowe. Co to oznacza dla kierowców ciężarówek?

We wtorek, 1 czerwca, do prawa o ruchu drogowym wprowadzono szereg kluczowych zmian, które zmieniły rzeczywistość zarówno kierowców, jak i pieszych. Zobacz spis najważniejszych zmian, o których musisz wiedzieć.

Jazda na zderzaku

Bez wątpienia, najważniejszą zmianą z punktu widzenia kierowców ciężarówek jest nowe brzmienie przepisów traktujących o minimalnej odległości, którą powinniśmy utrzymywać na drogach ekspresowych i autostradach. Od wczoraj, miarą odległości od poprzedzającego pojazdu jest aktualnie utrzymywana prędkość. Dla przykładu – poruszając się z prędkością 90 km/h jesteśmy zobowiązani trzymać dystans wynoszący połowę tej wartości wyrażonej w metrach, czyli 45 metrów.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym

Kolejną kluczową zmianą jest ujednolicenie maksymalnej dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Wcześniej, korzystaliśmy z przepisów podnoszących ograniczenie prędkości do 60 km/h w godzinach od 23:00 do 06:00. Wraz z 1 czerwca zapis ten został skreślony – niezależnie od pory dnia i nocy, prędkością graniczną jest 50 km/h. Oczywiście wyłączając strefy, w których prędkość jest obniżona lub podwyższona na danym odcinku z powodu stosownych znaków.

Pierwszeństwo pieszych

Do przepisów odnoszących się do pieszych dodano zapis mówiący o tym, że poza pierwszeństwem na pasach, pieszy zyskuje prawo pierwszeństwa również PRZED wejściem na przejście.

(Fot. Pixabay)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*