Artykuł sponsorowany
Sprawdź, jakie urządzenia i rozwiązania mogą zostać wykorzystane w zakładzie logistycznym, aby usprawnić pracę i zwiększyć bezpieczeństwo budynku.
Zakres obowiązków logistyka jest złożony, ale często osoby pracujące w tej branży mają za zadanie dbać o odpowiednie zarządzanie i przepływ surowców, półproduktów i produktów, tak, aby towary nie zalegały w magazynach przedsiębiorstwa i docierały we właściwym czasie do punktu docelowego. W ostatnich latach miał miejsce dynamiczny rozwój punktów przeładunkowych, a w szczególności centrów dystrybucyjnych. Nastąpiły zmiany w sposobie organizacji łańcucha dostaw, a także znaczna część procesów została zautomatyzowana. Dla zapewnienia sprawnych i elastycznych procesów składowania, magazyny powinny być odpowiednio zaprojektowane, tak, aby były bezpieczne i umożliwiału sprawne zarządzanie stanami magazynowymi.
W przypadku dużych centrów dystrybucyjnych warto zainwestować zbiorniki akumulacyjne, zwane potocznie buforami ciepła. Zbiorniki buforowe pełnią rolę magazynu energii, dzięki czemu wykorzystuje się je do ogrzewania budynków, ale mogą one również magazynować prąd pochodzący z podłączonej instalacji fotowoltaicznej za pośrednictwem grzałki elektrycznej. Urządzenia gromadzą nadwyżki energii cieplnej, dzięki czemu stanowią skuteczne zabezpieczenie przed niespodziewaną utratą ogrzewania w zakładzie pracy. Zbiorniki akumulacyjne występują o pojemnościach nawet do 10000L. Ich wielkość oraz pojemność należy dopasować do konkretnej instalacji grzewczej, a także liczby i mocy źródeł ciepła.
Dla bezpieczeństwa pracy w zakładzie produkcyjnym, w którym wiele urządzeń pracuje jednocześnie, wykorzystując sieciowe zasilanie, warto zainwestować w wysokiej jakości rozłączniki. To rozwiązanie pozwala uniknąć porażeń i rozprzestrzeniania się niebezpiecznych zjawisk w przypadku awarii, powstałych na skutek usterki czy niekorzystnych warunków pogodowych. W sytuacji, gdy sieć jest przeciążona, rozłącznik umożliwia bezpieczne przerwanie obwodu, odcinając w ten sposób przepływ prądu, co pozwala ochronić przed uszkodzeniem podłączone do układu sprzęty.
Czujniki indukcyjne mają szerokie spektrum zastosowań. W przemyśle, logistyce i automatyce stosuje się je m.in. do wykrywania obiektów metalowych, części maszyn, a także do kontroli obecności i jakości m.in. kapsli na butelkach. Czujniki służą także do pozycjonowania elementów części maszyn czy mierzenia prędkości lub przyspieszenia w napędach. Bezkontaktowe czujniki indukcyjne, które są ceniony przez specjalistów z branży automatyki za wysoką trwałość oraz możliwość wykrywania jedynie obiektów ferromagnetycznych, znajdziesz na stronie: https://hazbi.com/pl/sygnalizacja-i-sterowanie_czujniki-zblizeniowe.
Fot.: Adrian Sulyok/unsplash.com